Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatları vidayla düzeldi!

Omurga eğriliği teşhisi konulan 14 yaşındaki Aleyna, Büşra ve Ayşenur, omurgalarına yerleştirilen vidalar sayesinde düz bir duruşa kavuşup aynalarla barıştı. Genç kızlar ameliyatla 5 santim de uzadı

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Aleyna, Ayşenur ve Büşra tam da ergenliğe girdikleri dönemde bedenlerinde gelişen bir farklılıkla karşılaştılar. Önceleri sıradan sırt ağrısı sandıkları ya da gençliğe bağlı bir duruş bozukluğu olduğunu sanan 3 genç kıza, "idiopatik skolyoz" yani nedeni belli olmayan omurga eğriliği teşhisi konuldu. Aynalara küsen genç kızlar omurgalarına yerleştirilen vidalar sayesinde hem 2 ayda sağlıklarına kavuştu hem de 8 saat süren operasyon sonrasında boyları 5 santim uzadı. 14 yaşındaki Aleyna Arabacı yaklaşık 2 yıl önce sırt ağrısı çekmeye başladı. Görünüşünde hiçbir gariplik olmayan genç kız oturduğu sırada kaburgasının battığını söylüyor, annesi ise bunu ergenlik döneminde yaşanan hızlı büyümeye bağlıyordu. Ancak Aleyna'nın zamanla bir omzunda düşüklük oluşmaya başladığını fark eden annesi Sevim Arabacı vakit kaybetmeden genç kızı bir uzmana götürdü ve idiopatik skolyoz teşhisi konuldu.

BİSİKLETTEN DÜŞTÜ ANLAŞILDI

14 yaşındaki Ayşenur Temel'in rahatsızlığı ise 10 yaşında annesinin fark etmesiyle ortaya çıktı. Kızının sağ kürek kemiğinin üzerinde şişkinlik fark eden anne Emine Temel, kızının oturuşundaki farklılığı da gözlemleyince bir uzmana başvurdu. Karataş'ta da aynı hastalık vardı. Bu rahatsızlık nedeniyle genç kızda beyincik sarkması ve belde yapışıklık da gelişmişti. İki genç kızla aynı yaştaki Büşra Karataş'ın hikâyesi ise biraz farklıydı. 10 yaşında bisikletten düşen küçük kızın omuzu çıkınca röntgen çektirmek zorunda kaldı. Ancak çıkık için çekilen filmlerde idiopatik skolyoz hastası olduğu anlaşıldı. Genç kız artık elbise giyemiyor, bakışlardan rahatsız olduğu için de insan içine çıkmıyordu. Bu üç genç kız da ortalama 8 saat süren ameliyatlar sonrası vidalama yöntemiyle sağlıklarına ve güzel görünümlerine kavuştu. Operasyonları gerçekleştiren beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Deniz Konya yöntemi, "Omurga kemiklerine birer vida koyup onu bir çubuk ile birbirlerine bağlamak" olarak özetledi. "Eğriliğin başlangıç ve bitiş noktasını bulursunuz. Aradaki her kemiğe vida konulur ve bir çubukla, o çubuğa istenilen şekil verilerek omurga düzeltilir" diyen Konya, şu bilgileri verdi: "Özellikle 30 dereceyi geçen skolyozlar genç kızlarda erkeklere oranla 10 kat fazla görülmektedir. Biri doğumsal diğeri ise nedeni bilinmeyen 2 tip skolyoz var. Çoğu 10 yaşında bir anda hızla ortaya çıkar. Kesin bilinmemekle birlikte Türkiye'de yaklaşık 1 buçuk milyon skolyoz hastası olduğu düşünülüyor."

5 SANTİM bi rden UZADILAR

Cerrahi müdahalenin eğriliğin 40 derecenin üstünde olduğu durumlarda uygulandığını anlatan Deniz Konya "20 derecenin altındaki eğriliklerde genelde egzersiz ve korse gibi tedavi yöntemleri deniyoruz ancak eğrilik artıyorsa cerrahi müdahale şart oluyor çünkü hastada nefes darlığı, yorgunluk ve ağrılar artıyor" dedi. Geçirdikleri ameliyatlar sonrasında 2 ay gibi kısa bir sürede ayağa kalktıklarını anlatan genç kızlarsa büyük bir de sürprizle karşılaşmış. "Ayağa kalktıktan sonra pantolonlarımın kısa geldiğini fark ettim. 5 santim uzamıştım" diyen Aleyna Arabacı gibi Büşra Karataş da omurgasının düzelmesiyle birlikte 5 santim uzamış. "En çok elbise giymeyi özlemiştim. Elbise ve kısa hırka giydiğimde bedenimdeki eğrilik daha da göze battığı için bunlardan uzak duruyordum" diyen genç kız şimdi dilediği gibi giyinmenin tadını çıkarıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatları vidayla düzeldi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN