Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağa Han'a süpermodel gelin

ABD'li süpermodel Kendra Spears, Müslümanlığı seçerek Afgan Prensi Rahim ile evlendi. Dedesi Rita Hayworth'la evlenen Prens Rahim Ağa Han'ın annesi de İngiliz manken Sarah Frances Croker-Pool...

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Soylu erkeklerin ünlü ve güzel kadınlarla yaşadığı aşklar, tarihin en ilgiyle okunan hikâyelerine konu olmuştur. Monako Prensi Rainier'in Grace Kelly ile evliliği, dünyanın en sevdiği soylu-beyazperde hikayesiydi. En az Grace Kelly kadar ünlü olan Rita Hayworth'ın Afgan Prensi Dördüncü Ali Ağa Han ile evliliğiyse kısa sürdüğü için pek kabul görmedi. Prens Ali'nin, bugün 76 yaşında olan oğlu Kerim de babasının izinden giderek önce İngiliz bir manken, sonra da Alman bir şarkıcıyla evlendi. Afgan Prensi Rahim de dedesi ve babasını takip ederek mutluluğu Amerikalı manken Kendra Spears'ta buldu. Spears ise kariyerini bir kenara bırakıp Hayworth ve diğer ünlü kadınlar gibi Müslüman bir prensle evlenmeyi seçti. Aslında Rita Hayworth'ın, dönemin yakışıklı Afgan Prensi Ali Ağa Han ile 1949'da evlenmesi oldukça sansasyonel olmuştu. Boşanması da... Siyah-beyaz Hollywood yıllarının en güzel kadın oyuncusu olarak gösterilen kızıl Rita Hayworth ile kadınlara ve atlara olan ilgisiyle bilinen Ali Ağa Han'ın evliliği sadece iki yıl sürdü.

GELİNLİK YERİNE SARİ GİYDİ

Cumartesi günü 25 yaşındaki Spears ile evlenen 43 yaşındaki Prens Rahim'in babası Prens Kerim ise ilk evliliğini annesi İngiliz manken Sarah Frances Croker-Pool ile 1969'da yaptı. Begüm Selime Ağa Han ismini alarak Müslüman olan Croker-Pool, Rahim'i dünyaya getirdi. Ancak çift, 1995'te ayrıldı. Ailedeki diğer erkekler gibi, sosyal yaşamını Avrupa ve Amerika'da güzel kadınlar arasında geçiren yakışıklı Prens Rahim Ağa Han da babası gibi bir mankene aşık oldu. 2008'den bu yana podyumda Escada, Prada Chanel, Lanvin, Yves Saint Laurent, Givenchy ve Calvin Klein gibi önde gelen pek çok marka için yürüyen ve dünyaca ünlü dergilere kapak olan olan Spears, Prens Rahim ile İsviçre'nin Cenevre kentindeki Bellerive Şatosu'nda evlendi. Müslüman olan genç manken İslami kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirilen bir düğünle "prensine" kavuştu. Düğünde arkadaşı Naomi Campbell'ın tavsiyesi üzerine Manav Gangwani Couture tarafından hazırlanan bir Hint geleneksel giysisi sari giyen Amerikalı Spears, Prenses Selva Ağa Han unvanını aldı. Amerikalı kızın MySpace'de keşfedilip manken olacağı ve sonra da çocukluk hayali olan "prensesliğe" kavuşacağı, eminim aklının ucundan geçmemişti.

74.4 Milyon dolarlık tazminat davası
Prens Rahim Ağa Han'ın babası İsviçre doğumlu Prens Dördüncü Kerim Ağa Han, Hz. Muhammed'in soyundan geldiklerini iddia eden Şia İsmailiye mezhebinin 49'uncu temsilcisi. Dünyada 15 milyon kadar kişinin inandığı mezhepte dini lidere "Ağa Han" unvanı veriliyor. Babası Ali Ağa Han gibi kadınlar arasında popüler olan Prens Kerim, ikinci evliliğini eski Alman pop şarkıcısı Gabriele Retane Homey ile yaptı. Evlendikten sonra Müslüman olan ve Begüm Inaara Ağa Han adını alan güzel kadın, 2011'de ayrıldığı eşinden ayrılmak için 74.4 milyon dolar tazminat istedi. Prens Kerim ve Prenses Begün Inaara'nın davasında arabulucuğu, eski bir avukat olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yaptığı, ancak başarılı olamadığı söyleniyor. Prens Kerim ise bu yüklü tazminat miktarını ödemeyi reddediyor.

Dedesi Ali Ağa Han Hayworth ile evliydi
Yazılı kaynaklar Rita Hayworth ve Ali Ağa Han'ın tanıştıkları 1948'de birbirine deli gibi âşık olduğunu, Hayworth'ın zengin ve yakışıklı Prens için kariyerini bıraktığını anlatıyor. Çift, 27 Mayıs 1949'da evlendi. Ancak ilişkileri sadece iki yıl sürdü. Çiftin kızları Prenses Yasemin Ağa Han'ın velayeti ise annesinde kalmış.

'Yeni Cindy Crawford'du
Mavi Jeans'in de bir sezon katalog mankeni olan Kendra Spears'a podyuma çıktığı ilk yıllarda "yeni Cindy Crawford" deniyordu. Ancak Amerikalı manken, Prens Rahim ile bir hayat kurmayı tercih etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağa Han'a süpermodel gelin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN