'Darüşşifa'yla engeller aşılacak

Giriş Tarihi: 10.9.2013

Sonradan engelli olan bireylerin, meşguliyet terapisi, sanat terapisi ve yeniden meslek kazandırma gibi faaliyetlerle topluma entegre edilebilmeleri sağlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM) ve Darülaceze Müdürlüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın hibesi ile "İstanbul Sosyal Darüşşifahaneleri - Dezavantajlı Grupların Rehabilitasyon Modellerinin Geliştirilmesi Projesi"ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında, dezavantajlı gençlerin sporla rehabilitasyon yöntemleri ile fiziksel ve zihinsel gelişimleri sağlanacak. Trafik kazası, terör, ev kazası, sağlık problemleri gibi nedenlerden dolayı sonradan engelli olan bireyler, meşguliyet terapisi, sanat terapisi (ritim, ebru, resim) ve yeniden meslek kazandırma gibi faaliyetlerle rehabilite edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir Köksal, "Projeyle dezavantajlı engelli bireyler ve sokak çocuklarına bağımsız yaşam eğitimleri verilerek onların sosyal yaşamda kimseye muhtaç olmadan bağımsız bireyler olarak katılımlarını, mesleki eğitimler almalarını, su, müzik, koku ve meşguliyet terapisi yöntemlerinin modernize edilmesi ile ortaya çıkarılacak rehabilitasyon yöntemleri ile sosyal ve ruhsal rehabilitasyonlarını sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca topluma seminer ve eğitim programları aracılığı ile dezavantajlı bireylerle ilgili farkındalık kazandıracağız" dedi.

İKİ BİN KİŞİ YARARLANACAK
Proje kapsamında hayata geçirilecek Sosyal Darüşşifa hizmetlerinden yaklaşık 2 bin dezavantajlı bireyin faydalanması sağlanacağını belirten Köksal, "Ortopedik engelli bireylerin yenilikçi fizik-tedavi oyunla rehabilitasyon kullanılarak engellilik durumlarının rehabilite edilmesi çalışmalarını da gerçekleştireceğiz. Dezavantajlı gençlerin sporla rehabilitasyonunu, watsu, atla terapi, fitness, bocce, trekking, okçuluk, kürek gibi spor branşları ile fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlayacağız. Trafik kazası, terör, ev kazası, sağlık problemleri gibi nedenlerden dolayı sonradan engelli olan bireylerin yaşamsal becerilerinin meşguliyet terapisi, sanat terapisi ritim, ebru, resim ve yeniden meslek kazandırma gibi faaliyetlerle rehabilite edeceğiz" dedi. Engelliler Müdürlüğü (İSEM) ve Darülaceze Müdürlüğü, proje dahilinde engelli bireyleri ve ailelerini yasal hakları konusunda bilgilendirecek. Sağlık hizmeti sunan kamu kurumlarının erişilebilir hale getirilerek herkese kaliteli ve eşit şartlarda hizmet verilmesinin sağlanması için danışmanlık hizmeti verecek. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak "Sosyal Farkındalık ve Dezavantajlı Bireylerle İletişim Dersi"nin ders programına girmesi sağlanacak ve eğitim materyalleri hazırlanacak. 50 dezavantajlı birey, reel sektörde istihdam edilecek.

MÜZİK GRUPLARINDAN KONSER

Meşguliyet terapisi ve sanat terapisi sonucunda ortaya çıkan sanat eserlerinin sergilenmesi ve ritim çalışması kapsamında oluşturulacak müzik grupları sahnede canlı performans sergileyecek. Gezi programları, balık tutma etkinliği, piknik, sinema filmi - tiyatro oyunu izletme gibi sosyal etkinlikler düzenlenecek. Engelli bireylere hizmet edecek dijital donanımlara sahip bir kütüphane kurulacak. Farklı spor branşlarında yarışmalar, müsabakalar, turnuvalar düzenlenecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Darüşşifa'yla engeller aşılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN