Müzik kasabasında sınırsız coşku

Giriş Tarihi: 10.9.2013

İki yıldır merakla beklenen Rock'N Coke Festivali, hafta sonunda İstanbul'da büyük bir coşku yarattı. 10'uncusu düzenlenen festivalde 100 bin kişi gönüllerince eğlendi

Bir Rock'N Coke festivalini daha geride bıraktık. Pazar gecesi geç saatlerde sona eren festivalin ardından herkesin aklında, dev grupların muhteşem performansları ile festivalcilerin renkli görüntüleri kaldı. Düzenlendiği günden beri, "Türkiye'nin en büyük açık hava müzik etkinliği" sıfatını kimseye bırakmayan Rock'N Coke, 2013'te de büyük bir ilgiyle karşılandı. Festival, 6 Eylül'de başladı. İlk önce hafta sonunu festival alanında bulunan kamp alanında kurdukları çadırlarda geçirecek müzikseverler geldi Hezarfen Havaalanı'na. Ertesi gün ise yavaş yavaş festival alanı dolmaya başladı. Bu yoğun ilgi, İstanbul trafiğini bile etkiledi; İstanbul'un Anadolu Yakası'ndan festival alanına gelmeye çalışan müzikseverler birkaç saatini yolda geçirmek zorunda kaldı.

KONSERLERE TAM NOT

Hezarfen Havaalanı'na kurulan festival alanına dört sahne kurulmuştu. Festivalin ana sahnesiyle birlikte diğer sahnelerde de müzik kesintisiz devam etti. Günde 50 bin müzikseverin akın ettiği festivalde etkinlikler sadece müzikle de sınırlı değildi. Kaykaylarını alıp gelenler, jonglörler, kulaklılarını takıp "sessiz disko" etkinliğine katılanlar ilginç fotoğraflar verdi. Ana sahnenin merakla beklenen performansları da herkesi memnun etti. Festivalin "ağır topları" Duman, Hurts, Arctic Monkeys, Jamiroquai ve The Prodigy'nin performansları tam not aldı. Öyle ki müzikseverler festival alanından ayrılırken, bir dahaki festivale katılacak isimler hakkında tahminde bulunmaya ve planlar yapmaya başlamıştı bile.

FESTİVALİN 'EN'LERİ
En Coşkulu Seyirci: Türkiye'de hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan İngiliz topluluk Oi Va Voi, festivalin en coşkulu performanslarından birine imza attı. Bu nedenle topluluğu izlemeye gelen seyirci de festivalin en coşkulu seyircisi oldu. Pazar günü Coca-Cola Zero Sahnesi'nin bulunduğu alanı dolduran seyirciler coştukça coştu, konser alanından "toz kalktı." En Uzun Performans: Müziğe ara verdikten sonra aldığı kararla sahnelere tekrar dönen Teoman, festivalin ikinci gününün ağır toplarından biriydi. Teoman, sahnede planlanandan uzun kaldı. Jamiroquai ve The Prodigy'i bekleyen seyirci için de Teoman'ın performansı bitmek bilmedi. En İyi Performans: The Prodigy'nin performansı "oy birliği" ile en iyi performans olarak kayıtlara geçti. Festivalin son gününde saat 01.00 sularında sahne alan ekip, seyircilere ertesi gün işbaşı yapacaklarını unutturdu. En Şık Topluluk: Festivalde ilk günün final konserini veren İngiliz Arctic Monkeys, festivalin en şık ekibiydi. Grubun esas adamı Alex Turner, şarkıları kadar lame ceketi ve biryantinli saçlarıyla da dikkat çekti. En Büyük Sürpriz: Festival programı açıklandıktan sonra hazırladığı "Rock'N Coke'ta Ben Niye Yokum" adlı şarkısı ve klibi internette fenomen olan Tarık Mengüç, festivale saatler kala programa dahil edilmişti. Keşif Sahnesi'nde bir performans sergileyen Mengüç, böylece "festivalin en büyük sürprizi" oldu.

SIRA SIRA DİZİLDİK

Festival demek biraz da bitmeyen uzun kuyruklar demek. Rock'N Coke 2013'te de bu durum değişmedi. Yemek, içmek gibi zaruri ihtiyaçlar için de uzun kuyruklar oluştu. Rock'N Coke'ta alışveriş yapmak için kullanılan kartları almak ya da bu kartlara para yatırmak için de servise binmek için de dakikalarca beklendi. Öyle ki, yoğunluk nedeniyle cumartesi günü sistem çöktü; yemekler, içecekler bedava dağıtıldı.

SICAK, SONRA SOĞUK

Rock'N Coke'un düzenlendiği Hezarfen Havaalanı kocaman ve açık bir alan. Bir yanında da Büyükçekmece Gölü var. Bu durum festival alanının hava durumunda da değişkenlikler yarattı. Hava gündüz saatlerinde güneşin etkisiyle çok sıcakken, gece rüzgarla birlikte müzikseverler buz kesti. Svetşörtler bir giyildi bir çıkarıldı. En fazla hasarı, ilk günün ardından çadırı olmayan ama eve dönecek gücü kendinde bulamayan festivalciler aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik kasabasında sınırsız coşku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN