Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Deniz beni öldürecek'

Zonguldak'ta yaşanan çifte katliamın kurbanı Gizem Tunç'un arkadaşlarına, "Deniz beni öldürecek" dediği, ancak katil zanlısı sevgilisinin tehditlerine rağmen polise başvurmadığı ortaya çıktı

Türkiye 2 gündür, Zonguldak-Ereğli'de işlenen tüyler ürpertici cinayeti konuşuyor. Deniz Poyraz'ın, en yakın arkadaşı ile sevgilisini, kendisi askerdeyken aralarında ilişki başladı diye öldürmesine ilişkin detaylar da netleşiyor. Önceki gün tutuklanan Deniz Poyraz sonra babası Ali Poyraz da cinayete yardım ettiği şüphesiyle dün gece geç saatlerde tutuklandı. Arkadaşlarına, "Artık kendime yeni bir hayat kurmak istiyorum. Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nü kazandım" diyen Gizem Tunç'un telefonunu, cinayetten hemen sonra incelemeye alan polis, genç kızın telefonunda tehdit mesajlarına rastladı.

'SENİ ÖLDÜRECEĞİM' MESAJI
Deniz ve Gizem Tunç arasında yaklaşık 7 yıl önce başlayan birliktelik, son 8 ayda bir kabusa dönüşmüştü. Ayda bir Ereğli'ye askerden izin alarak gelen Deniz'in her gelişi, Gizem için bir korku filmi halini almıştı. Genç kızın arkadaşlarından Menekşe Uzun'un anlattıkları da ilişkinin geldiği noktayı doğrular nitelikte: "İki hafta önce çarşıda gördüm. Hıçkırarak ağlıyordu. 'Deniz beni öldürecek. Yardım et. Benim çıktığım var. Ama peşimi bırakmıyor' diyerek yardım istedi. Ben de kendisine, 'Polise gidelim' dedim. Kabul etmedi. Taksiyle eve bırakmayı teklif ettim." Hem Deniz'in arkadaşı, hem de Gizem'in kuzeni İhsan Tunç ise "O bir uyuşturucu bağımlısıydı. 8 aydır Deniz'e, 'Seni öldüreceğim' diyerek mesajlar atıyordu. Cinayet göz göre göre geldi" diye konuştu.

BABAYI, DİKENLER ELE VERDİ

Gizem'in bir süre önce yakın arkadaşı Demet Çetin'e "Murat'la vedalaşacağım. Okula başlıyorum. Yeni bir sayfa açacağım hayatımda" dediği, cinayet akşamı da kız kardeşine, "Murat ağabeyle konuşup döneceğim. Beni merak etmeyin" diye mesaj attığı ortaya çıktı. Bağ evinde öldürülen Murat Erdoğan ile katil zanlısı Deniz Poyraz'ın kavga ettikleri, evin duvarlarındaki kan izlerinden de belliydi. Murat'ın öldürüldükten sonra üstüne tiner dökülerek yakıldığı tespit edildi. Polise göre zanlı bunu delilleri silmek için yaptı. Bu arada Gizem'in bileklerinden kesilen her iki eli ile olay anında üzerinde olan kıyafetleri kayıp. Polis dün bütün gün bölgede eğitimli köpeklerle, Deniz'in babası Ali Poyraz'ın evinde ve cinayetin işlendiği bağ evinin etrafında aramayaptı. Baba Ali Poyraz'ı tutuklanmaya götüren süreç ise telefon kayıtları oldu. Deniz'in babasıyla gece geç saatlerde konuştuğu tespit edildi. Deniz Poyraz'ın askeri cezaevine gönderilmesinden sonra babası da önceki gün göz altına alındı. Baba Poyraz'ın, bacaklarında diken ve çalı çiziklerine rastlandığı, hastanede yapılan kontrolde de bu çiziklerin yeni oluştuğu saptandı. Gizem Tunç'un cesedinin bulunduğu yerin de diken ve çalılık olduğunu gözönünde bulunduran polis, Ali Poyraz'ı, oğlu Deniz Poyraz ile birlikte hareket ederek cinayete yardım ettiği iddiasıyla adliyeye sevk etti. Nöbetçi mahkeme, 'Kuvvetli suç şüphesi' gerekçesiyle baba Poyraz tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan lise mezunu Deniz'in, üç katlı baba evinde de sessizlik var. Deniz'in babası Ali Poyraz dövüş horozları yetiştiriyor. Murat Erdoğan'ın babası da 8 yıl önce cinayete kurban gitmiş. İki ailenin evleri karşılıklı yamaçlarda yer alıyor.

DOĞUM GÜNÜNE 2 GÜN KALA VEDA
Üç kardeşin en büyüğü olan Gizem Tunç'un cenazesinin önceki gün kaldırıldığı Bozhane Camisi'nde hüzün ve gözyaşı hâkimdi. Gizem'in annesi Gül Tunç'un (solda), "İki gün sonra doğum günündü kızım. Böyle vedalaşmak olur mu? Düğün konvoyun olacağına cenaze konvoyun oldu" haykırışları, genç kızın arkadaşlarının gözyaşlarına karıştı.

'Esrar içip çıktım' dedi suçlamaları reddetti
Ereğli Adliyesi'nde önceki gün alışılmamış bir görüntü yaşanıyordu. Şehrin tamamı neredeyse adliye bahçesinde, olup bitenleri kaygıyla izliyordu. Olayın taraflarını tanıyan herkesin yüzünde aynı şaşkınlık, dilinde aynı soru vardı: "Neden?" Deniz Poyraz'ın perşembe günü durağa gelerek Murat'la kucaklaştığını belirten taksici Nevzat Gül ise "Bunlar can ciğer arkadaştılar. Bir grup arkadaş hep beraber takılırlardı. Gizem zaman zaman buraya gelip, Murat'la sohbet ederdi. Tavla oynarlardı" diyerek zanlı ve kurbanın yakınlığını anlattı. Deniz, cinayetin ardından Denizli'deki birliğine teslim olduktan sonra tekrar Ereğli'ye getirildi. Sabah saatlerinde başlayan ifade alma süreci akşam 18.00'a kadar sürdü. Zanlının ifadesinde, "Murat'la vedalaşmak için bağ evine gittim. Yaklaşık bir saat oturduk, esrar içtik. Daha sonra vedalaşıp ayrıldım' diyerek cinayeti reddettiği öğrenildi.

Baba: Tek başına öldürmüş olamaz
Genç kızın acılı babası TIR şoförü Mehmet Yunus Tunç (solda), ayakta durmakta zorlandığı cenazede SABAH'a çarpıcı açıklamalar yaptı: "Kızım üniversiteyi kazandığında beni aradı. Bana, 'Baba okuyacağım. Ereğli'den uzaklaşmam benim için iyi olacak. Çünkü Deniz beni sürekli tehdit ediyor' demişti. Deniz'le bu konuyu konuştum. Bana da ters cevaplar verdi. Bu cinayetleri tek başına yapmış olamaz. Nitekim babasının tutuklanması da bunun en önemli göstergesi. Ben başından beri Deniz'in tek başına yapamayacağını, ona birilerinin yardım ettiğini söylüyordum. Kızımın boğazını kesmiş önce. Bağ evinin merdivenlerindeki kanlar kızıma ait. Kaçmak istemiş, ama yakalamış onu. İki hafta önce okula, yurda kaydını yaptırdı. Heyecanlıydı..."

Ankara'dan özel ekip
İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bağ evi cinayetiyle ilgili soruşturmayı derinleştirerek sürdürüyor. Tutuklanan baba ve oğlunun evinde yapılan aramalarda el konulan kıyafetlerinde kan veya başka bir bulguya rastlanmadı. Gizem Tunç'un kesilen elleri de henüz bulunamadı. Polis, cinayeti gerçekleştiren kişilerin, arkalarında delil bırakmamak için Gizem Tunç'un elleriyle birlikte kıyafetlerini de aldığını düşünüyor. Öte yandan, Ankara'dan özel bir ekip cinayeti araştırmak için dün Ereğli'ye gitti. Özel ekibin, Münevver Karabulut cinayetinin araştırılmasında kullanılan özel cihazlarla, cinayetin gerçekleştiği bağ evinde ve çevresinde detaylı araştırma yapacağı belirtildi.

Ölümevine doğru böyle yola çıktı
Deniz Poyraz cinayet günü, taksici arkadaşı Hüsamettin Karataş'ın çalıştığı durakta bir süre oturdu. Duraktaki güvenlik kameralarına göre de 21.17'de taksiyle duraktan ayrılıp bağ evine doğru yola çıktı.

Hem Gizem'i hem de katil zanlısı Deniz'i tanıyanlar, genç kızın uzun süredir Deniz'in baskısından yıldığını anlattı. Arkadaşları, Gizem Tunç'un okula başlayıp hayatında yeni bir sayfa açmak istediğini de aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Deniz beni öldürecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN