Hamilelikte çarpıntıya dondurma tedavisi

Türkiye'de ilk kez gerçekleşen operasyonla hamile annenin kalbinde ritm bozukluğuna neden olan bölge, eksi 75 derecede donduruldu. Hasta, yalnız bir gece hastanede tutulduktan sonra taburcu edildi

Giriş Tarihi: 12.9.2013
İlk defa hamile bir hastada hiç x-ışını kullanmadan, yani tamamen radyasyonsuz olarak ablasyon tedavisi Medipol Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı. Hamilelerde çarpıntı yakınması sık rastlanan bir sorun. Ritm bozukluklarının tedavisi genellikle ilaçlarla ve ablasyon tedavisi ile yapılıyor. Ancak hamilelerde bu tedavi seçenekleri kısıtlı. İlaçların yan etkileri hem anne hem de bebek için zararlı sonuçlar doğurabiliyor.

ŞİMDİ DOĞUMU BEKLİYOR

6 aylık hamile Suzan Zeyrek de bu hastalardan biriydi. Çarpıntı, ritm bozukluğu, terleme ve 180-190'ları bulan kalp hızı şikâyeti vardı. Çarpıntı atakları, hastayı çok rahatsız ediyor, tansiyonu düşüyor ve hem kendisi hem de bebek için tehlikeli oluyordu. Kadınların bu nedenle hamileliğini yatarak geçirmesi gerekiyordu. Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan, riski ortadan kaldırmak amacıyla Suzan Zeyrek'e ablasyon tedavisi uyguladı. Ritm bozukluğunu engellemek için Zeyrek'in kalbinde ritm bozukluğuna neden olan bölge eksi 75 derecede donduruldu. Hasta tedavinin ardından sadece bir gece hastanede tutulduktan sonra sağlıklı olarak taburcu edildi. Ritm bozukluğu şikâyeti kalmayan anne Zeyrek, şimdi doğum yapmayı bekliyor. İlaç tedavisine rağmen yeterli yanıt alınamayan hastalarda ablasyon tedavisi çok önemli bir tedavi seçeneği. Ablasyon bir çok ritm bozukluğunun tedavisinde tam düzelme sağlayan bir tedavi yöntemi. Bu yöntemde kateter adı verilen kablolarla kasık veya boyun damarlarından girilerek kalbe ulaşılıyor. Kalp içinde ritim bozukluğu yapan bölgeyi belirleniyor ve bu bölge radyofrekans enerjisi (ısıtarak) veya cryo enerjisi (soğutarak) uygulayarak ortadan kaldırılıyor. Ablasyon tedavisi bir çok hastada 1-2 saatlik bir müdahale ile bir daha ilaç kullanmaya gerek kalmadan kalıcı tedavi sağlıyor.

'Başarıyla uygulandı'
PROF. Dr. Fethi Kılıçaslan (Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı): Ablasyon tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu teknolojik gelişmeler sayesinde x-ışını kullanmadan ablasyon tedavisi yapmak mümkün hale geldi. Özellikle çocuk hastalarda dünyada ve ülkemizde radyasyon kullanmadan yapılan ablasyon işlemleri başarıyla uygulanmaya başlandı. Bu yöntemi biz de hamilelerde uygulamaya başladık. Ülkemizde ilk defa Medipol Üniversitesi Hastanesi'nde 6 aylık hamile Suzan Zeyrek'te hiç x-ışını kullanmadan yani tamamen radyasyonsuz olarak ablasyon tedavisi yaptık. Hastanın ritm bozukluğunu eksi 60 derecede yakarak ya da eksi 75 derecede dondurarak tedavisini yapıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte çarpıntıya dondurma tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN