Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksim Meydanı trafiğe açılıyor

Gezi Parkı olaylarının gölgesinde kalan Taksim'in yayalaştırılması projesinde, trafiğin yer altına inme zamanı geldi.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 17:56
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, çalışmaların tamamlandığı ve yarından itibaren trafiğin yer altından verileceği belirtildi.

Verilen bilgilere göre, Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Caddesi istikametindeki yol gidiş-gelişli olarak yer altına alındı. Bu bölge yayalaştırılarak oteller bölgesi ile İstiklal Caddesi arasındaki yaya ulaşımı kesintisiz hale geldi. Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmalarda Cumhuriyet Anıtı çevresi, metro girişi, Gezi Parkı alanları birleştirilerek toplamda 98 bin metrekarelik bir yaya alanı ortaya çıktı.

OTOBÜSLER İÇİN ALT GEÇİTTE CEP

İnşaatı biten alt geçidin Tarlabaşı – Harbiye yönünde 450 metresi kapalı olmak üzere toplam 750 metre uzunluğa sahip olduğu belirtildi. Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise 300 metresi kapalı olarak toplamda 450 uzunluğu bulunan alt geçidin, gidiş ve geliş olarak iki şeridi bulunuyor. Alt geçit içinde ayrıca 100 metre uzunluğa sahip otobüs cebi de bulunuyor.

Projede engelliler için de düzenlemeler bulunuyor. Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik 2 otobüs durak alanı bulunan alt geçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdiven haricinde, yürüyen merdiven ve engelli erişimine de uygun asansör ile sağlanıyor. Alt geçitte otomatik yangın algılama ve müdahale sistemi, zararlı gazların uzaklaştırılmasına yönelik otomatik jetfan sistemi ve trafik kontrol merkezi bulunuluyor. Yönetim tek bir merkezden bilgisayarlı otomasyon sistemiyle denetlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim Meydanı trafiğe açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN