Meryem'den Hayat Boyu Öğrenme dersi

Giriş Tarihi: 13.9.2013

Ressam Meryem Düzgünkaya, 50 yaşında, köyünde MEB'in Hayat Boyu Öğrenme projesiyle keşfedildi. 42'sinde resme başlayan felçli Düzgünkaya'nın 18 öğrencisi var

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) başlattığı Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapanış toplantısı Ankara Marriott Hotel'de gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı toplantıya, İzmir'in Kavacık köyünden engelli ressam Meryem Düzgünkaya damgasını vurdu. Ressam Meryem'in hikâyesi Bakan Avcı ve beraberindekileri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Henüz 3.5 yaşındayken çocuk felci geçiren ve eve mahkûm kalan Meryem Düzgünkaya hiç okula gidemedi. Düzgünkaya'nın hayatı 6 yıl önce ressam Şebnem Çamdalı'nın Kavacık köyüne yerleşmesiyle değişti. Şebnem Çamdalı, yeteneğini fark ettiği Düzgünkaya'ya ders vermeye başladı. Bir süre sonra Düzgünkaya'nın resimleri köyün de ilgisini çekti. Sonra bir gün bir çocuk Düzgünkaya'nın kapısını çaldı, "Bana da resim çizmeyi öğret" dedi. Meryem Düzgünkaya köydeki öğrenci sayısı her geçen gün artınca artık bir resim öğretmenine dönüştü. Aralarında köyden 5 kadının da bulunduğu 18 öğrencisine ders veren Meryem Düzgünkaya, büyükşehirlerde yapılan toplantılara da davet edilmeye başladı.

ALTIN KESESİ DİKİYOR

Düzgünkaya aynı zamanda, köyünün yakınlarındaki bir altın madeni ocağı için minik altın keseleri dikiyor. Köyün kadınları da Düzgünkaya'nın yanında çalışarak para kazanıyorlar. Düzgünkaya toplantıya katılan TÜSİAD ve TOBB yetkililerinden, köyündeki evine Resim ve Dikiş Atölyesi yapılmasını talep etti. Bakan Avcı da, TOBB ve TÜSİAD yetkililerinden atölyeler için söz aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meryem'den Hayat Boyu Öğrenme dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN