Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticari takside büyük vurgun

Eyüp'te "hayali" taksi plakası satan bir otomotiv firmasının sahibi, 900 vatandaşın yaklaşık 700 milyon lirasını alarak kaçtı

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Hayali" taksi plakası alımsatımı, 900 vatandaşın mağdur olmasına yol açtı. Eyüp'te sahte taksi plakası pazarlayan bir otomotiv firmasının sahibi Mehmet C., 900 kişinin toplam 700 milyon lirasını alarak ortadan kayboldu. Yurt içinden ve dışından çok sayıda vatandaş, paralarını değerlendirmek için geldikleri firmadan, "hayali" taksi plakası satın aldı. Bu kişiler arasında İstanbul'daki bir taksi plakasının değerinin 16'ya bölünerek, istedikleri oranda hisse satışı gerçekleştirildi. "Hayali" de olsa taksi plakası sahibi olduklarını ve buradan gelir elde edeceklerini uman vatandaşlar, parayı yatırdıkları firma sahibi Mehmet C'nin kaçtığını duyunca, otomotiv firmasının önüne akın etti. Karşılarında yetkili bulamayan vatandaşlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mağdurlardan Emine Bayramoğlu, "Güvendik, kağıt üzerinde sözleşme yaptık. Babam hacca gidecekti. Para alamadık. Adam kaçmış" dedi.

RESMİ İŞLEM YOK
Vergi yükümlülüğünden kurtulmak isteyen vatandaşların başvurduğu uygulamada, plakalar resmi olmadığı için alıcılar ruhsat sahibi olamıyor. Bu durumda alıcı ile satıcı arasında resmi işlem yapılamazken, satış da karşılıklı güvene dayalı gerçekleştiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari takside büyük vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN