Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' politik aldatmaca'

Bazı uzmanlara göre, asıl tehdit değil soğuma... Dünya mini buzul çağına girdi. Küresel ısınma ve karbondioksit riskine işaret eden raporlar ise çıkar çevrelerinin bir oyunu

Giriş Tarihi: 14.9.2013
tartışmaları giderek derinleşiyor. Dünya siyasetinde önemli politika değişikliklerine neden olan konu hakkında ortaya atılan "Aslında ısınma yok, soğuma var" tezine destek giderek artıyor.

TARİHTE DE YAŞANMIŞTI

Bir grup uzmana göre küresel ısınma süreci 1990'ların sonlarına doğru son buldu ve 2050'ye kadar sürecek bir mini buzul çağına girildi. Kuzey kutbunda bu yaz neredeyse Avrupa kıtasının yarısı büyüklüğünde bir alanın buzlanması da bu teze kanıt olarak gösterildi. Küresel ısınmanın bittiğine inanan uzmanlara göre ayrıca 9 ila 14'üncü yüzyıl arasında dünyanın bazı bölgelerinde, bugünküne benzer bir sıcaklık artışı olmuş ve bu dönemi takiben, dünya yine mini buzul çağına girmişti. Bu yaz Pasifik ve Atlantik Okyanusları arasındaki boğazı kullanarak denize açılmak isteyen onlarca deniz aracının, buzlanma yüzünden yolculukların iptal etmesi de bir diğer veri olarak gösteriliyor.

'BİLİMSEL DAYANAĞI YOK'
İngiliz Daily Mail kısa bir süre önce de Birleşmiş Milletler Devletlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) hazırladığı raporu ele geçirdi. IPCC'nin raporu ekim ayında açıklanması bekleniyordu. Ancak raporun sızmasının ardından Panel bu ayın sonunda yine bir zirve yapma kararı verdi. Sızdırılan belgelerde IPCC'yi destekleyen ve finanse eden hükümetlerin, raporun "politika yapıcılar için özet" isimli bölümünde bin 500 değişiklik yapılmasını talep ettiği görüldü. Mevcut taslakta ayrıca, küresel ısınmadaki duraksamanın doğru bir şekilde açıklamadığını görüldü. Tartışmanın merkezinde şu sorular yatıyor: Karbondioksit seviyeleriyle birlikte sıcaklıkların ne kadar artacağı, son 150 yıl için küresel ısınmanın ne kadarının (şimdilik sadece 0.8C) insan kaynaklı sera gazı emisyonlarıyla ilişkili olduğu ve ne kadarının doğal değişkenlerden kaynaklandığı. Daily Mail'in haberinin ardından dünya basını da küresel ısınma meselesini yine mercek altına aldı. Çıkan haberlerde küresel ısınmanın aslında hiçbir zaman bilimsel zemine dayanmadığı aksine politik bir çıkar oyunu olduğunu savunan görüşlere yer verildi. Bu görüşe göre bilim dünyasından bir grup yayımladıkları "raporlarla", insanları karbondioksit emisyonunun azaltılmaması halinde bir felaket senaryosuna inandırdı.

ATMOSFERİN GÜBRESİ

Raporlarda, sanayide ortaya çıkan karbondioksit ve metan gibi gazların atmosferdeki miktarının artmasının küresel ısınmaya yol açtığı söyleniyor, karbondioksit emisyonunun önüne geçilmeze de buzulların eriyeceği, bazı bölgelerin sular altında kalacağı ve bazı bölgelerin de çölleşeceği ileri sürülüyordu. Ancak karbondioksit emisyonunun sanıldığı kadar zararlı olmadığını savunan diğer uzmanlar, bu gazın aslında bitkiler için ne kadar yaşamsal olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar göre, karbondioksitin bolluğu hem meyvesebze verimliliğini artıran hem de bitkilerin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan önemli faktörlerden biri. Bilim insanları, karbondioksit için 'atmosferin gübresi' ifadesini kullanarak bu gazın bitkiler üzerindeki faydasını vurguluyorlar.

'KUTUP AYILARI DA PROPAGANDA'
Karbondioksit tehdidinin, küresel ısınma adı altında küresel ekonomiyi köleleştiren bir güce dönüştüğünü savunan bir grup çevre bilimci ayrıca kutup ayıları hakkında da kamuoyuna yanlış bilgilerin yansıtıldığını savunuyor. Söz konusu uzmanlar "Kutup ayıları buzların ortadan kaybolması açlıktan ya da boğularak ölüyor" şeklindeki haberlerin asılsız ve propaganda unsuru olduğu görüşünde. Yayımlanan ölü kutup ayısı fotoğrafları ise fırtınada can veren hayvanlara ait.

ÇOK İYİ YÜZÜCÜLER
Uzmanlar ayrıca kutup ayılarının vücutlarında 11 cm'lik yağ tabakası sayesinde soğuk sularda 100 kilometre aralıksız yüzebileceklerine ve boğularak ya da açlıktan ölmelerinin zor olduğuna işaret ediyor. Daha önce de Greenpeace başta olmak bazı çevreci gruplar, "Küresel ısınma raporları özel şirketler tarafından rüşvet karşılığında yazdırılıyor" şeklinde iddialar ortaya atmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Küresel ısınma politik aldatmaca'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN