Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe'den sonra Lazca dersi geliyor

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri Kürtçe, Adığece ve Abhazca derslerinden sonra seçmeli Lazca dersi de alabilecek

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamındaki Kürtçe, Adığece ve Abhazca seçmeli derslerine Lazca da ekledi. Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığınca alınan kararla, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yaşayan diller ve lehçeler dersinin kapsamına eklenen Lazca 2013-2014 eğitim- öğretim yılından itibaren 5. sınıftan başlamak üzere seçilebilecek. TTK, Lazca dersi için müfredat da hazırladı. Programla 8. sınıfın sonunda ulaşılması hedeflenen yeterlilik düzeyi, temel dil kullanımı olarak belirlendi. Lazca öğretim programının genel hedefleri arasında, dinlediğini anlama, doğru olarak okuyup anlayabilme, Lazca konuşulan ülkelerin kültür değerlerini ayırt edebilme, duygu ve düşüncelerini Lazca anlatabilme, Lazca basılmış yayınları izleyebilme, Atatürk'ün düşüncelerini ve inkılaplarını anlatabilme, dil ve kültürler arasındaki farklılıkları anlayış ve hoşgörüyle karşılama yer alıyor. Derste, günlük hayatta sıklıkla kullanılan selamlaşma, vedalaşma, özür dileme, hal hatır sorma gibi kalıplar üzerinde durulacak. Kartvizit, tanıtım katalogu, e-posta, telefon mesajları, gazete ve dergilerdeki kısa ilan gibi metinlerle çalışılacak. Açık ve kapalı alanlardaki yönlendirici tabelalar, trafik levhaları gibi örneklerden yararlanılacak. Öğrencilere Lazca sayı sayabilme, hoşlanıp hoşlanmadıkları, hava durumu ve mevsimler hakkında bilgi verme kazanımları öğretilecek ve çeşitli konularda Lazca broşür hazırlama ve kısa bir sunumla tanıtmaları için proje ödevleri ile hikaye yazma gibi performans görevleri verilecek.

4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek
Milli Eğitim Bakanlığı "sınavda 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceği" haberlerini yalanladı. Açıklamada "4 Eylül'de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından açıklanan yeni ortaöğretime geçiş sistemi aynen geçerliliğini korumaktadır. Sınavlarda yanlışlar doğruları götürmeyecek" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe'den sonra Lazca dersi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN