Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzer hastane geliyor

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında, 4 sağlık serbest bölgesi kurulacak. Ayrıca engelliler için hastaneler elden geçirilecek, sağlık turizmi tesisleri artırılacak, 2 adet hastane gemi yapılacak

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Türkiye, 10 yıl içinde bölgenin en önemli sağlık merkezi olma hedefiyle ilk adımı geçtiğimiz gün şehir hastaneleri projesi ile attı. 14 kente 15 şehir hastanesinin yapılacağı proje ile başlayan sağlık tesislerinin dönüşümü, yüzer hastanelerin yapılması, sağlık serbest bölgelerinin kurulması, sağlık turizmi hizmeti verecek tesis sayılarının artırılması ve engelliler için hastanelerin yeniden elden geçirilmesi ile devam edecek. Türkiye 2017'ye kadar 4 sağlık serbest bölgesi kuracak, 2 adet hastane gemi yapacak. Şehir hastaneleri projesi ile başlayan sağlıkta dönüşümün ikinci evresinde, sağlık tesisleri baştan sona yenilenecek. 2017'ye kadar 4 farklı bölgede yapılması planlanan Sağlık Serbest Bölgeleri uluslararası hastalara yönelik olacak. Bu bölgelerden yabancılar yüzde 85, Türk vatandaşları ise yüzde 15 oranında yararlanabilecek. Bu tesislerde SGK geçerli olmayacak. Uluslararası havaalanlarına yakın bölgelerde yapılacak olan tesislerde yabancı hastalara, yabancı doktor ve hemşireler hizmet verecek.

5 Mİ LYAR $ GELİR

Türkiye'ye geçtiğimiz yıl 180 bin hasta sağlık turizmi kapsamında gelirken, bu sayının 2017'de 400 bine çıkarılması hedefleniyor. Sağlık turizminden yakın vadede hedeflenen gelir ise 5 milyar dolar.

HELİKOPTER PİSTİ DE VAR
Yakın zamanda ihalesinin yapılması planlanan hastane gemilerin içinde 200 yatak, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, diyaliz merkezleri bulunacak. Gemiler acil hizmeti verebilecek ve gemilerde helikopter pisti yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzer hastane geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN