Bunamanın ilacı bulundu

Giriş Tarihi: 15.9.2013

ABD'li bilim insanları, bir protein sayesinde yaşlanmanın neden olduğu bunamanın durdurulabileceğini, hatta tedavi edilebileceğini kanıtladı

Yaşa bağlı unutkanlığın ilacı bulundu... Columbia Üniversitesi'nden bilim insanlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, beyindeki RbAp48 proteini seviyesinin azalmasının hafıza kaybına yol açtığını gösterdi.

Gençler de testi geçemedi

Bu proteinin daha az aktif olması için genleriyle oynanan genç farelerin hafıza testlerinin yaşlılarınki kadar başarısız olduğu görüldü. Yaşlı farelerde ise proteini harekete geçirecek bir virüs kullanılarak bu farelerin hafızası güçlendirilebildi. Bu çalışmanın ardından üniversitede insan deneylerine başlandı. Bilim insanları, yaşları 22 - 88 arası olan 8 gönüllü ölmüş insanın beyninde RbAp48 proteininin yaşa bağlı olarak aktivitesinin azalmış olduğunu tespit etti. Bu proteinin beyinde hafıza merkezi hipokamsun parçası olan dentat girusta yoğun olarak bulunduğu biliniyordu. Bu protein verilen yaşlı farelerin mental kapasitesinin genç farelerden daha iyi olduğu tespit edildi. Veriler, bu proteinin yaşla alakalı unutkanlık sürecinde önemli bir yere sahip olduğunun sinyali olarak kabul ediliyor.

Koruyucu tedavi olarak kullanılıyor

Doç. Dr. Serdar Dağ, (Nörolog):
Bunama kabaca ikiye ayrılır. Birincisi hücre dejenerasyonu ile giden tür, diğeri ise beyin damarlarındaki tıkanmalara bağlı beslenme kusurundan kaynaklanan vasküler demanstır. Proteinlerin en küçük yapı taşı aminoasidlerdir. Hücre yıkımı buradan başlar. Son zamanlarda aminoasid tedavisi koruyucu ve başlangıç hücre hasarlarını önleyici olarak kullanılmaktadır. Bu protein daha çok hücre hasarı ile oluşan demansta koruyucu ve yardımcı tedavi olarak kullanılıyor.

Yaşla beraber belirgin ölçüde azalıyor

Yrd. Doç. Dr. Nesrin Erçelen (Liv Hospital Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı):
RbAp48 geninin fonksiyonunun yaşla beraber belirgin ölçüde azaldığı bulunmuştur. Bu molekül özellikle DNA şekillenmesinde görev alan proteinlerin çalışmasında rol alan bir gendir. Beynin belli bölgelerinde ortaya çıkan özellikle bu gene bağlı değişikliklerin yaşlanmanın genetik mekanizmasını daha fazla aydınlatacağı ve hafıza kaybı ile ilgili yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayacak hedef tedaviler yapılabilmesine yol açacağı düşünülmektedir.

Yaşlılık bir proteine bağlanmamalı

Uzm. Dr. Aysun Hatice Akça, (Medicana Konya Hastanesi Nöroloji Uzmanı):
Yaşlılık unutkanlığının önlenmesi açısından hafıza merkezinde RbAp48 proteinin seviyesi ve aktivitesinin önemi cesaret verici. Etkisi kanıtlandı. Yaşlanma süreci bir proteine bağlanmamalıdır. Ancak insan hafıza merkezinde bu proteinin azalmış olması, yaşa bağlı unutkanlıkta önemli olabileceğini gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunamanın ilacı bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN