Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murat Boz ve Fettah Can'a çalıntı davası

Fantezi müzik şarkıcısı Uğur Bayar 'Dünya' isimli eserinin notalarını izinsiz kullandıkları gerekçesiyle iki ünlüye dava açtı

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Fantezi müzik sanatçısı Uğur Bayar 2006'da yayınlanan şarkısı 'Dünya' ile Murat Boz'un 2009'da çıkardığı albümde Fettah Can imzasıyla yer alan 'Özledim' isimli şarkının notalarının aynı olduğunu iddia etti.

YUNAN ŞARKICI DA ALDI

Fettah Can'ın daha sonra parçayı Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis'e verdiği ve onun da parçayı 'Ta İsia Anapoda' ismiyle seslendirdiğini kaydeden Bayar, 11 bin TL tazminat talebiyle mahkemeye başvurdu. Bayar avukatı aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne sunduğu dilekçesinde davaya konu 'Dünya' isimli şarkısının 2006 yılında çıkardığı 'Haketmedim' albümünde yer aldığını kaydetti.

YAYIMI DURDURMADILAR

Bayar, daha önce Hakan Gürses'in seslendirdiği eserinin davalılardan Boz'un 2009 yılında çıkardığı 'Şans' isimli albümde izin alınmadan değiştirilip tahrif edilerek kullanıldığını öne sürdü. Davalılara 2009 yılının Haziran ayında Bakırköy 2. Noterliği aracılığıyla ihtarmame yollayarak eserin yayımı ve çoğaltılmasının engellenmesini istediğini belirten Bayar, buna rağmen davalıların yayımı durdurmadıklarını kaydetti.

10 BİN LİRASI MANEVİ..
Manevi haklarının ihlal edildiğini öne süren Uğur Bayar, zararının bilirkişi iki ünlü sanatçı ile yapımcı şirketten 10 bin TL manevi tazminat ile 'şimdilik' bin TL maddi tazminat talep etti. Davalıların iddialara yanıtının ne olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murat Boz ve Fettah Can'a çalıntı davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN