Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktorlar 'mucize' dedi, o başardı...

Giriş Tarihi: 16.9.2013

Konya'da eşinin yumurtalıklarında sorun olan, kendisi de şeker ve tansiyon hastası 115 kiloluk Hatice Karapınar, önce kilo verdi. Sonra da tüp bebek tedavisiyle anne oldu. 6.5 aylık doğan bebek de annesi gibi inatçı çıktı ve hayata sarıldı

Konya'da 7 yıl önce evlenen Hatice (37) ve Kahraman (37) Karapınar çifti çocuk sahibi olamayınca Novafertil Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. Fakat kadın 115 kiloydu. Üstelik şeker ve tansiyon hastasıydı, Doktorlar, eşinde de "klinefelter sendromu" yani son derece az olan sperminin dışarıya çıkmaması sorunu bulunduğunu belirterek tüp bebek tedavisine sıcak bakmadı. Fakat Hatice Karapınar umudunu yitirmedi. Doktor gözetiminde 23 kilo veren genç kadın rahatsızlıkları nedeniyle önce dahiliye uzmanından onay aldı. Onay sonrası da çift, tekrar aynı tüp bebek merkezine giderek çocuk sahibi olmak istediklerini yineledi. Bunu üzerine tedaviye başlandı. Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Sami Gürbüz, çiftle özel olarak ilgilendi.

SOLUNUM CİHAZINDA 2.5 AY

Kahraman Karapınar'ın testisinde bulunan az sayıdaki sperm operasyonla alındıktan sonra donduruldu. Hatice Karapınar ise yumurta toplama işlemine alındı. Elde edilen tek yumurtanın dölleme işlemi, kocanın dondurulmuş spermiyle gerçekleştirildi. Ve tek embriyo rahmine yerleştirilen genç kadın, hamile kaldı. Hatice Karapınar 6.5 aylık hamileyken mide ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede 3 ay önce erken doğum yaptı. Çiftin, adını "Süleyman Ali" verdikleri bebekleri, 1 kilo 120 gram ağırlığında doğduğu için hemen kuvöze alındı. Ciğerleri gelişmediğinden 2.5 ay solunum cihazıyla yaşatılan Süleyman Ali sonunda sağlığına kavuştu.

DOKTOR: PİYANGO ÇIKMASI GİBİ

Tüm olumsuzluklara rağmen bebeklerini kucaklarına aldıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen anne Karapınar, "Hamileliğim çok zor geçti. Ama oğlumu kucağıma alınca, çektiğim tüm sıkıntılara değdi" diye konuştu. Çiftin doktoru Ali Sami Gürbüz ise çifti aylar sonra tekrar karşılarında görünce ise çok şaşırdıklarını anlatarak şöyle konuştu: "Gebeliğin oluşması zordu. Ama embriyo transferini gerçekleştirdikten sonra Hatice hanımın hamile kalacağına inanmaya başladım. Riskli geçen hamilelik sonrası çocuğunu kucağına aldı. Karapınar çifti o gün piyango bileti alsa büyük ikramiye onlara çıkardı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktorlar 'mucize' dedi, o başardı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN