Tapu vurgununu 'acele' ele verdi

1.5 milyon liralık araziyi sahte vekaletnameyle satmaya çalışan çete, acele edince şüphe çekti. Dolandırıcılık, araziyi satın alacak müteahhidin uyarısıyla ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 17.9.2013
Elli yıl önce gittiği Almanya'da biriktirdiği parayla 1977'de İstanbul Küçükbakkalköy Mahallesi'nde 494 metrekarelik arazi satın alan Muzaffer Karaca geçen yıl vefat edince, arazi dört çocuğu ile eşine kaldı. Karaca'nın eşi ve çocuklarının Almanya'da yaşadığını saptayan Haydar İncesu (48) adlı dolandırıcı, Frankfurt Konsolosluğu'ndan düzenlediği kimlik fotokopileriyle Üsküdar 11. Noterliği'nden satış vekaleti alıp, arsayı 1.5 milyon liraya bir müteahhide pazarladı. Ancak müteahhit, Karaca'nın eşi ve çocukları gibi davranan kişilerden şüphelenerek, Ataşehir Tapu Müdürü'ne, "Çok telaşlılar. Bana 'Acele etmemiz lazım diyorlar' dedi. Bunun üzerine tapu müdürü, konsolosluktan alınan kimlikler, noterden verilen vekalet ve imzaları karşılaştırma için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Karaca'nın çocukları ve eşinin kimlik alırken attığı imzalarla noterdeki imzalar arasında farklılık belirlendi.

TAPU MÜDÜRÜ OYALADI

Müdür dolandırıcıları, "Sistemde yoğunluk var. İşlemleriniz yarın bitecek" diyerek gönderdi. Bu arada arsanın gerçek sahibi Veli Önder Karaca'ya ulaşıldı ve gerçek ortaya çıktı. Ertesi gün geri gelen Haydar İncesu, İlhan İ., Özner Ö., Eray Y., Sinan K. gözaltına alındı. Şüphelilerin 100 bin lira karşılığında kendilerine belge konusunda yardım ettiğini öne noter görevlileri Akif I. İle Nurullah Y. suçlamaları kabul etmedi. 7 şüpheliden 5'i tutuklandı. Tutuklananlardan ikisinin noter memuru olduğu öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tapu vurgununu 'acele' ele verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN