Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Topacına ip saran bu çocuk bir devlet kurdu

Atatürk'ün dedesinin Makedonya'daki evi Başbakanlık talimatıyla yeniden inşa ettirildi. Ev için yapılan heykellerden biri ulu önderin çocukluğunu tasvir ediyor.

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Makedonya'nın Jupa beldesindeki Kocacık köyünde, Atatürk'ün babasının da yaşadığı dedesinin evini yeniden inşa etti. Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi olarak kullanılacak yapı için, kültürel envanter çalışması yapıldı. Yerel yöneticiler ve bir etnograf kapı kapı dolaşarak, bölgede geçmiş dönemde kullanılan geleneksel eşyaları topladı. TİKA, ayrıca anı evinde sergilenmek üzere, Atatürk ve ailesinin gerçekçi silikon heykellerini yaptırmak için çalışma başlattı. Atatürk ve ailesinin anılarını yaşatmayı amaçlayan merkezde, sergilenecek heykellerin mizansenleri, Türk Tarih Kurumu'ndaki uzmanların hazırladığı senaryoya göre tasarlandı. Ev hali, tipolojileri, yaşları, dönem aksesuvarları, kıyafetleri Türk Tarih Kurumu'ndan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlandı. 15 yıldır heykel sanatıyla uğraşan heykeltıraş Murat Daşkın, Atatürk ve aile üyelerinin 7 heykelini yaptı. Heykeller yurtdışından gelen özel bir silikondan imal edildi. Silikon heykellerde gerçeğe çok yakın protez göz kullanılırken; heykeli yapılacak kişinin göz rengine göre özenle hazırlanıyor. Kullanılan saçlar insan saçı olup tek tek ekildi.

KURAN OKUYAN DEDE

Anı evinde, dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi'nin heykeli 70 yaşlarında, önündeki rahleden Kuran okur şekilde hazırlandı. Atatürk'ün babaannesi Ayşe Hanım'ın heykeli ise 60 yaşlarında ayakta ve yün eğirir vaziyette yapıldı. Atatürk'ün kardeşi Makbule Hanım ise 5 yaşlarında oyuncak beşiğindeki bebeğini sallarken tasvir edildi. Atatürk'ün 10 yaşlarında bir çocuk olarak, bir topacın ipini sararken heykeli yapıldı. Heykellerin kıyafetlerini ise Kocacık halkı hazırladı. Makedonya'da hazırlanan kıyafetler, Ankara'da heykellere giydirildi. Heykeller, yakında Makedonya'ya gönderilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topacına ip saran bu çocuk bir devlet kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN