'Karavana' çetesine büyük operasyon

İstanbul'da, askeri birliklerin gıda ihalelerine fesat karıştıran çeteye operasyon düzenlendi. 'Bozuk ve gramajı düşük yemek satmak' iddiasıyla 17'si subay 62 kişi gözaltına alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İstanbul'daki birliklerinin gıda ihalelerinde usulsüzlük yapan bir şebekeye yönelik olarak düzenlenen operasyonda 17'si asker 62 kişi gözaltına alındı. İhalelere girmeden önce şartname belirleyip, askeri birliklere bozuk ve gramajı düşük yemek ve gıda sattıkları belirlenen şebekenin, 4 ayrı firma üzerinden 40 ayrı ihaleyi etkilediği ve ihale dosyalarından evrak çaldırdığı belirlendi. İstanbul Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir yıl önce gelen bir ihbar üzerine başlatılan soruşturmada, TSK'nın başta Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı ve Birinci Ordu Komutanlığı olmak üzere Anadolu yakasında bulunan birliklerinin yemek ve gıda ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı belirlendi.

ÜST RÜTBELİ SUBAYLAR
Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Merkez Komutanlığı askeri savcılarının ortaklaşa yürüttüğü soruşturmada, bir şebekenin, kurduğu 4 ayrı gıda ve yemek şirketiyle askeri ihalelere fesat karıştırdığı belirlendi. 40 ayrı ihaleye etki ettiği belirlenen şebekenin, ihaleler öncesinde şartname belirleyip, ihaleyi belirleyen komisyona verdiği ve ihalelerin buna göre yapıldığı, dosyalardan evrakların çalındığı, ihalelerde danışıklı teklif verildiği tespit edildi. Ayrıca, ihale sonrasında ise birliklere gramajı düşük ve miadı geçmiş bozuk gıda ile yemek satıldığı belirlendi. Sivil ve askeri savcılığın talimatıyla İstanbul mali polisi ve il jandarma ekipleri bir yıllık teknik ve fiziki takip yaptı. Rüşvet karşılığı şebekenin verdiği ihale şartnamesini uygulayan, bozuk gıdaların laboratuvar testinde 'sağlam' raporu veren, aralarında albay ve yarbaylarla birlikte iki kimyager ve bir öğretmenin bulunduğu şahıslara yönelik olarak dün sabaha karşı operasyon kararı alındı. Polis ve jandarma ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, adresleri belirlenen şebeke üyelerine Kadıköy, Maltepe ve Kartal'da baskın, Tuzla Piyade Okulu'nda arama yapıldı. Aralarında albay, yarbay rütbesinde subayların bulunduğu 17 asker ile 4 ayrı firma ile faaliyet gösteren şebekenin 45 üyesi gözaltına alındı.

'ASKERLERİN SAĞLIĞIYLA OYNADILAR'
Askeri birliklerin kantin ve yemekhanelerinin ihtiyaçları için düzenlenen ihalelere etki ettiği belirlenen şebekenin gözaltına alınan sivil üyeleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, askeri üyeleri İstanbul Merkez Komutanlığı'na getirilerek sorguya alındı. Şebekenin rüşvet karşılığında devleti milyonlarca lira zarara uğratmanın yanı sıra, askeri birliklerin sağlığıyla oynama iddiasıyla suçlandığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karavana' çetesine büyük operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN