Elveda 'çapkın'

Giriş Tarihi: 21.9.2013

5 kez evlenip, boşanan; 1980'li yıllarda düzenlediği güzellik yarışmaları nedeniyle adı "Milli Çapkın"a çıkan , 90 yaşında Kıbrıs'ta hayata veda etti

Organizatör , 90 yaşında yaşamını yitirdi. Türkiye'de düzenlediği uluslararası güzellik yarışmalarıyla ilklere imza atan organizatör Süha Özgermi, 3 yıldır Kıbrıs'ta yaşıyordu. Lefkoşa'daki Saray Otel'de bakıcı nezaretinde yaşamını sürdüren Özgermi, önceki gün akşam saatlerinde rahatsızlanarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Özgermi yapılan tüm müdahalelere rağmen dün sabah hayatını kaybetti. Ünlü organizatörün ölüm haberi üzerine oğlu Faik Özgermi Kıbrıs'a gitti. Özgermi, vasiyeti üzerine Lefkoşa Mezarlığı'nda toprağa verildi. Bir aydır mide problemi yaşadığı, bunun dışında herhangi bir rahatsızlığı olmadığı belirtilirken, doktorları ölümünün yaşlılıktan kaynaklandığını kaydetti.

HUKUK MEZUNUYDU

13 Ekim 1923'te İstanbul Beşiktaş'ta varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Özgermi, Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yapan Özgermi, 1975'te ticaret hayatına atıldı. 1974'te Galatasaray Kulübü'nün genel sekreterliğini yapan Özgermi, 1988'de dünya güzellik yarışmasının Türkiye'deki ilk organizasyonuna imza attı. Beş kez evlenip boşanan ve sıra dışı hayatıyla gündeme gelen Özgermi, "Milli Çapkın" olarak tanınıyordu. Süha Özgermi, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan Türkiye'nin bu tarihini dünyaya anlatmak amacıyla "Dünya Medeniyetler Kraliçesi" yarışmasının patentini aldı. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Çanakkale, İzmir, Gaziantep, Samsun ve İstanbul'da düzenleyerek Türkiye'nin tarihini dünyaya aksettirmeye çalıştı. Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan ve Manolya Onur, Özgermi'nin ünlü olmasına yardımcı olduğu isimler arasındaydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elveda 'çapkın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN