'Mor bebek' Elijon'u Türk doktor kurtardı

Giriş Tarihi: 21.9.2013

Kalbi delik olduğu için moraran Elijon bebeğin ameliyatı için Kosova Sağlık Bakanlığı ülke aradı. İtalyanlar'dan "Çok riskli, yapamayız" cevabı alındı. Elijon Türkiye'de yapılan ameliyatla iyileşti

Kosovalı bebeğin kalbi Türk doktorlar tarafından onarıldı. İtalyan doktorların 'çok riskli' diye geri çevirdiği Elijon bebek mikroskopla yapılan ameliyatın ardından mor renginden de kurtulup büyümeye başladı. Elijon bebek, Kosovalı Elmi ve Shgip Thagi çiftinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Üç kız kardeşi olduğu için ailenin kıymetlisiydi ancak doğar doğmaz doktorlar sağlığında bir gariplik olduğunu anladılar. Rengi mosmordu, bu da kalbinde delik olduğunu gösteriyordu. Henüz annesi kucağına bile alamadan tüm tetkikler yapıldı. Minik kalbindeki sorunun sanıldığından çok daha karmaşık olduğu, buna rağmen yaşamak için büyük çaba sarf ettiği görüldü. Kalbinde karıncık ve kulakçıkları ayıran duvarlar bulunmuyordu, pek çok delik vardı. Kalpten akciğere giden damar hiç yoktu ve kalbinden çıkan ana damar tersti. Anne karnında yaşamayı başarmıştı ancak yaşamak için şimdi ancak birkaç günü vardı. Kosova Sağlık Bakanlığı Elijon Thaci bebek için seferber oldu. Çok ayrıntılı bir rapor hazırladı ve acilen ameliyatı yapabilecek ülkelere gönderdi. Bir gün sonra İtalya'daki doktorlardan 'çok riskli olduğu için ameliyat uygun görülmedi' yanıtını aldılar. Bu kadar ağır bir ameliyatı minicik bir bebeğin kaldırma ihtimali yoktu. Aynı raporlar Türkiye'ye de gönderilmişti. Medicana Çamlıca Hastanesi'nden Doç. Dr. Ahmet Kırbaş ve Doç. Dr. Ercan Eren bir plan yaparak üç aşamalı operasyonla bebeği yaşatma kararı aldı. Kosova'ya 'hemen gönderin' yanıtını verdiler. Türkiye'ye anne babasının kollarında gelir gelmez ameliyata alındı. İlk aşamada kanın oksijenlenmesini sağlamak için kalbinden akciğere giden suni bir damar takıldı. Bu Elijon bebeğin rahatlıkla nefes almasını sağladı. Bebek çok küçük olduğu için minyatür operasyon yapıldı. Kalbi adeta yeniden döşendi. Bu ameliyattan çıkınca artık mor rengi de pembe beyaza dönmüştü. Hastanenin maskotu oldu, herkes ameliyatın ardından onun yaşaması için dua etmeye başladı. Geçen cuma günü yoğun bakımdan çıkmasına karar verildi. Artık kendi kendine beslenmeye başladı. Kilosu 35 günde yaşıtlarını yakaladı. Şimdi ülkesine dönmeye hazırlanıyor. İki yaşına gelince birer ameliyat daha geçirmesi gerekiyor böylece sağlıklı bir hayat sürmesi mümkün olacak.

'YİNE KONUĞUMUZ OLACAK'
Doç. Dr. Ahmet Kırbaş (Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp Cerrahı): Elion Thaci hastaneye geldiğinde henüz beş günlüktü. Ölümle kalım arasındaydı. İtalyan doktorlar çok riskli bulmuşlar ve geri çevirmişler ama biz kurtarmak için elimizden geleni yaptık. Çok kompleks bir kalp anomalisi bulunuyordu. Ameliyata direndi ve ondan sonraki yoğun bakım süreci de çok zordu. Ancak yaşamayı başardı. Önümüzdeki yıllarda yine konuğumuz olacak ve sağlıklı bir çocuk olması için elimizden geleni yapacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mor bebek' Elijon'u Türk doktor kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN