Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük favori Elif

3'üncü Google Bilim Festivali'nde finale kalan 15 gençten kazanan yarın belli oluyor. Gözler, muz kabuğundan biyo-plastik projesiyle favori gösterilen Türk kızı Elif Bilgin'de

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Dünya çapında 120 ülkeden yaşları 13 ile 18 arasında değişen gençlerce yapılan binlerce başvurudan seçilen 15 mucit, aylardır Google'ın Kaliforniya'daki merkezinde düzenlenecek sunuma hazırlanıyor. Keşiflerini jüri üyeleriyle paylaşacak olan genç mucitler, yarın düzenlenecek galada kazananı öğrenecek. Google, LOGE, CERN, Scientific American ve National Geograhic'in desteklediği festivalde, favori olarak gösterilen 16 yaşındaki Elif Bilgin, muz kabuğundan ürettiği biyoplastikle daha önce halk oylamasında birinci seçilmiş ve ayrıca prestijli bilim dergisi Scientific American Bilim Ödülü'nü de kazanmıştı. Tüm finalistler 1 yıllık National Geographic aboneliği, 25 bin dolarlık akademik burs kazanacak. Kazanan National Geographic'in sponsor olacağı bir haftalık Galapagos Adaları gezisi, 50 bin dolarlık akademik burs ve sponsorlardan birinin merkezinde sürpriz "tecrübe" alacak. 2012 yılındaki yarışmayı kazanan 17 yaşındaki Brittany Wenger, kanserli tümörleri vücuda herhangi bir müdahalede bulunmadan ortaya çıkaran cihazıyla kazanmıştı.

YARIŞMANIN FAVORİLERİ:
ELİF BİLGİN:
İstanbullu 16 yaşındaki Elif Bilgin, muz kabuğundan biyo-plastik üretmeyi başardı. Özel Koç Lisesi öğrencisi Bilgin, buluşunun günümüzde kullanılan petrol bazlı plastik yerini alabileceğini söylüyor. Bilgin, çalışmasıyla Scientific American dergisinin 50 bin dolarlık ödülünün sahibi olmuştu.
ANN MAKOSINSKI: 15 yaşındaki Kanadalı Ann Makosinski ise vücut ısısıyla çalışan el feneri geliştirdi. El fenerinin içindeki alüminyum plakayla elin tuttuğu plakalar arasındaki ısı farkını kullanarak elektrik enerjisi yaratan Makosinski'nin keşfi, pil olmadan ışık üretilmesini sağlıyor.
ERIC CHEN: 17 yaşındaki Amerikalı Eric Chen'in projesi yeni salgın oluşturabilecek bir grip virüsüne karşı ilaç geliştirmeyi amaçlıyor. Chen, "Günümüzdeki antiviral ilaçlar etkili olamıyor. Bu yüzden yeni aşılar geliştirilene kadar gribe karşı ilaçlar gerekiyor" dedi. Chen'in amacı, "endonükleis" adlı virüs proteini engelleyen bileşikler bulmaya çalışıyor.
VALERIE DING: 16 yaşındaki Amerikalı Valerie Ding, öncelikli ilgi alanları olan yenilenebilir enerji ve kuantum fiziğini keşfinde birleştirmiş. Kuantum noktası (QD) solar panellerini geliştiren Ding, "Kuantum noktaları atom topları gibi ve güneş panellerinin üstünde son derece verimli bir şekilde ışığı özümseyebiliyorlar" diyor. Ding ayrıca iyi bir piyanist.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük favori Elif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN