Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Deli Mehmet'in sörfçü bereketi

Rivayet odur ki Muğla Akyaka'da eş dırdırından bıkıp denize açılan balıkçı Mehmet bir daha geri dönmez. Cesedi bulunamayan Mehmet'e ithafen 'Deli Mehmet' denilen yöre rüzgârı her yıl 50 bin sörfçüyü beldeye çekiyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Rüzgar ve uçurtma sörfü alanında Avrupa'daki en iyi 8 sahil arasında bulunan Akyaka, yılda 50 bin sörf tutkununu ağırlıyor. Muğla'nın dünyaca ünlü Gökova körfezinde bulunan Akyaka beldesinin birinci derece sit alanı olan Akçapınar sahili, 2000'e kadar piknik alanıydı.

ŞAMPİYONASI VAR
Bölgenin yılın her döneminde sörf için uygun rüzgar aldığı belirlenince Muğla Valiliği sahili, Kiteboard (uçurtma sörfü) alanı olarak tescilledi. 2010 yılından beri bölgede, 7 özel okul öğrencilere rüzgar ve uçurtma sörfü dersleri vermeye başladı. Son olarak 120 sporcunun katılımıyla 5 gün süren ve önceki gün sona eren "Course Race ve Freestyle Açık Türkiye Şampiyonası"nın yapıldığı sahil, rüzgar ve Kiteboard alanında Avrupa'daki ilk 8 sahil arasında gösteriliyor. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, bölgede "Deli Mehmet" adıyla bilinen yöresel rüzgar nedeniyle sahilin sörfe çok elverişli olduğunu söyleyerek, "Her yıl 50 bin kişi rüzgar ve uçurtma sörfü yapmak ve eğitim almak amacıyla Akyaka'ya geliyor" dedi.

'KONA KLAMA ' YETMİYOR
Gelen her sörfçünün kişi başına ortalama 500 dolar civarında para bıraktığını söyleyen Çalca "Ziyaretçi sayısı arttığı için konaklama yeri yetmiyor. Birçoğu yakın belde ve köylerde kalıyor" diye konuştu. Rüzgar ve uçurtma sörfü eğitmeni ve sporcusu Merve Ceylan ise "Deli Mehmet rüzgarı ve muhteşem doğasının yanında elverişli hava şartları nedeniyle bir çok ünlü sporcu burayı antrenman alanı olarak kullanıyor. 10 aylık bir sezonda, İngiliz, Alman, Fransız, Hollandalı ve Türkler geliyor" dedi. Kiteboard sporuna destek veren Muğla Valisi Hakan Güvençer de "Buranın kıymetini bilmeliyiz" dedi.

Kim bu Mehmet?
1970'li yıllarda bölgede yaşayan Mehmet adlı bir balıkçı, rüzgarlı bir günde eşiyle tartışır ve arkadaşlarının engellemelerine rağmen "eşinin dırdırından kurtulmak için" denize açılır. Ama bir daha geri dönmez. Teknesi ise günler sonra sahilde bulunur. Cesedine ise ulaşılamaz. Bölgede yıl boyunca yaşanan rüzgara da o günden sonra "Deli Mehmet" adı verilir. Bölgede her 10 veya 15 günde bir yaşanan rüzgar çok şiddetli eser.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Deli Mehmet'in sörfçü bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN