Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazeteciye 'Toplumsal olay izleme kartı'

Giriş Tarihi: 24.9.2013 18:29
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) ve Emniyet Genel Müdürlüğü medya ile güvenlik güçleri arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunları ele almak ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla medya çalışanları ile bir araya geldi.

Basın Müzesi'nde gerçekleştirilen toplantıda TGC'yi Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, hukuk danışmanları avukat Gökhan Küçük ve Avukat Oktay Huduti temsil ederken Emniyet Genel Müdürlüğü'nü Basın Halkla İlişkiler Müdürü Cihangir Baycan, Hukuk Müşavirliği'nden Şemsettin Alımcı ve Polis Akademisi Başkanlığı'ndan Yusuf Yüksel temsil etti.

TC Genel Sekreteri Sibel Güneş "Toplumsal olayların takibi için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilecek ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kabul görüp bütün emniyet güçleriyle genelgeyle paylaşılacak bir kart oluşturulması için çalışma yapılacak. Bu öneriyi İçişleri Bakanlığı ile paylaşacağız" diye konuştu ve ekledi:

"Hem basın kartı sahibi meslektaşlarımız hem de basın kartı olmayan meslektaşlarımız, toplumsal olayları takip ederken çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Toplumsal olaylarda gazeteciler, olay ve güvenlik güçleri arasında sıkışıyor. Meslektaşlarımızın kamu denetçiliği görevi yapıyor. Emniyet güçlerinin bunu çok iyi anlaması gerekiyor. Bir diğer önemli konu ise gazetecilerin bilgiye ulaşması. Gerçekler halının altına süpürülemez. Gazetecilerin haberleri doğrulatacağı kişilere hızlı bir şekilde ulaşması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı'nın basın sözcülüğü kurumunu işletmesi gerekiyor.;Ayrıca meslektaşlarımıza yönelik fiziksel şiddet uygulayanlara gerekli yaptırım uygulanması için mekanizmanın hızlı işletilmesini talep ediyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cihangir Baycan, gazetecilerin mesleki etik kurallara uygun bir biçimde halkı doğru bilgilendirmesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazeteciye 'Toplumsal olay izleme kartı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN