İslam ilmi ve aşkın ışığı Siirt'te yanıyor

1734'te Siirt'te İsmail Fakirullah Hoca'nın ölümüne üzülen müridi tepeye düzenek kurup ekinoks zamanlarında türbenin başına ışık yansıttı. O ışık ilim ve aşk sembolü

Giriş Tarihi: 24.9.2013
İbrahim Hakkı Hazretleri, Siirt Tillo'da hocası İsmail Fakirullah'ın 1734'te vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim" diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun 2,5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış.

2011'DE ONARILDI
Her yıl ekinoks zamanları olan 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna doğuyordu. 1960'lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yeri değişince düzenek bozuldu. 2011'de bilim insanlarının çalışmasıyla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlandı. Dün Siirt Valiliği'nin organize ettiği etkinlik çerçevesinde sabah namazının ardından yurdun dört bir köşesinden gelen vatandaşlar, kurulan dev ekrandan sinevizyon aracılığıyla ışığın yansımasını izledi.

İSLAM MEDENİYETİ
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu 'ışık hadisesini' türbede izleme imkanı buldu. 'Işık hadisesi' sonrası konuşan üç bakan da İslam medeniyetinde ilmin, aşkın ve teknolojinin önemine değindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam ilmi ve aşkın ışığı Siirt'te yanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN