Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7'nci nakil, ten uyumuna takıldı

Bodrum'da ölen turistin yüzü, donör ile alıcının arasında ten rengi uyumu bulunması koşulu nedeniyle Kırklarelili Recep Kaya'ya nakledilemedi. Kaya da yarı yoldan döndü

Türkiye'nin 7'nci yüz nakli, mevzuattaki ten uyumu maddesi nedeniyle gerçekleşmedi. Umutla nakil için yola çıkan 21 yaşındaki Kırklarelili Recep Kaya, donörün ten rengi siyah olduğu için yarı yoldan evine döndü. 'Siyah beyaz' nakil öyküsü, Bodrum'a tatil için gelen İngiliz turist Nathan Dean Anderson'ın baygınlık geçirip, özel bir hastaneye kaldırılmasıyla başladı. Durumu ağırlaşan İngiliz turist, İzmir'e sevk edildi. 5 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen Anderson'ın organları ve dokuları bağışlandı. Bağışlanan yüzünün ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kaydı bulunan Recep Kaya'ya (21) uyumlu olduğu ortaya çıktı. Kırklareli'nde yaşayan Kaya'ya Antalya'ya gelmesi söylendi. Antalya'da hazırlıklar sürerken genç adam, yeni yüz umuduyla yola çıktı.

GEREKÇE: PSİKOLOJİSİ ETKİLENİR
Fakat bu esnada vericinin yüzünün siyah, alıcının ise beyaz tenli olmasının Organ Nakli Mevzuatı'na aykırı olduğu anlaşıldı. Kötü haberi yolda alan Kaya, büyük bir hayal kırıklığı ile evine döndü. Recep Kaya, geçen yıl Akdeniz Üniversitesi'ndeki yüz nakillerinin ardından buraya gelerek Prof. Dr. Ömer Özkan'ın ekibine müracaat etmişti. Süreç yarım kalınca hayal kırıklığı yaşadığını belirten Kaya, "Ömer hocanın ekibinden 'Yüz nakli için bekleniyorsunuz' haberini alınca hemen yola çıktım. İstanbul yakınlarında yeniden bir telefon geldi ve 'Bir sorun çıktı' denildi. Geri döndük. Çok üzüldüm. Fakat umudumuz sonuna kadar devam edecek. Tek hayalim yüz nakli ile sağlığıma kavuşarak evlenmek ve çoluk çocuk sahibi olmak" diye konuştu. Etik Kurulu'nun 2 yıl önce mevzuata koyduğu madde gereği, alıcı ile verici arasında diğer uyumların yanında ayrıca 'ten uyumu' bulunması şartı da aranıyor. Etik Kurulu'nun söz konusu maddeyi, "Ortaya çıkan görüntü, hastanın ilerideki psikolojisini olumsuz etkileyebilir" gerekçesiyle aldığı belirtildi.

8 YILDA 49 AMELİYAT GEÇİRDİ

Recep Kaya 13 yaşında evde dolu tüfekle oynarken yanlışlıkla tetiğe dokununca tüfek patladı. Namludan çıkan saçmalar Recep'in yüzünü tanınmaz hale getirdi. Burnu yok oldu. Recep, Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 8 yılda 49 ameliyat geçirdi. Kırılan çene kemikleri kaynatıldı. Kalçasından alınan deriden burun yapıldı. Ancak yüzündeki derin yaraları tedavi etmek mümkün olmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7'nci nakil, ten uyumuna takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN