Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güler'e dev kitap

Giriş Tarihi: 25.9.2013

Fotoğrafçı bir arkadaşının Ara Güler için yedi yılda hazırladığı Siyah Beyaz Ara Güler, isimli kitap 65 kilo ağırlığı, manda derisi kapağıyla dikkat çekici. Üstat Ara Güler kitabı ilk kez incelerken heyecanına SABAH da ortak oldu

Usta fotoğrafçı Ara Güler için bugüne kadar pek çok özel proje hayata geçirildi. Ancak fotoğrafçı arkadaşı Zekai Demir'in yedi yıl uğraşıp, beş kitabı çöpe atmak zorunda kaldıktan sonra sonunda yapmayı başardığı 65 kiloluk kitap ayrı bir manevi değere sahip.

İLK YORUM: YA NE ZOR BE...
Güler, kendisi için hazırlanan bu özel armağanı ilk kez SABAH'la birlikte gördü. Özel rahlesinin üzerinde duran ve ancak iki kişinin taşıyabileceği kitabın sayfalarını çevirirken Güler'in ilk yorumu, "Ya ne zor be..." oldu. Beyaz eldivenlerle bakılabilen kitabı bitirdiğinde ise onayı verdi Güler: "Çok güzel olmuş!" Fotoğrafçı Zekai Demir'e, "Peki 65 kiloluk bir kitap yapma fikri nereden çıktı?" diye sorunca şöyle anlatıyor: "Güler'le 30 yıllık dostluğumuz var, ailece görüşürüz. Kendisinin çok özel bir insan olduğunu düşünüyorum. Bu projeyle Ara Güler'in dünya çapında ne kadar önemli bir isim olduğu anlaşılsın istedim biraz da. Kitap şu an tek. Bir tane de Ara Güler Müzesi için yapacağız şimdi. Ayrıca talep olursa 10-15 tane daha hazırlayıp, özel edisyon olarak satışını yapıp Ara Güler Fotoğraf Vakfı'na gelir sağlamayı da planlıyoruz." Kitap 80x80 ebatlarında, 10 santimetre kalınlığında ve 65 kilo. 51 yaprak, 102 sayfa olan kitabın kapağı ise manda derisinden. Fine art denilen, yüzde 100 pamuk özel bir kağıt kullanılan kitapta Güler'in bir giriş yazısı ve Doğan Hızlan'ın Güler'i anlattığı bir yazının ardından üstadın 55 tane klasikleşmiş İstanbul fotoğrafı yer alıyor. Her bir sayfa tek tek lamine edilmiş. Kitap için yedi yıl önce çalışmaya başlayan ve bu özel çalışmayı 12 bin euroya mal eden Demir, beş başarısız denemeden sonra iki ay önce bu kitabı bitirmiş. Kitabın en önemli özelliklerinde biri matbaa baskısı değil, el işi olması. Demir, bunun getirdiği zorluğu "Fine art çok hassas bir kağıt. O nedenle bu kadar büyük bir kitap yapmak çok zordu. Daha öncekilerde bir süre sonra cilt, kitabı taşımadı. Çok özel yapıştırıcılar aradık, bulamadık. Sonunda İtalyan bir firmanın çok iyi bir yapıştırıcı ürettiğini öğrendim, kalktım İtalya'ya gittim" dedi.

ÜZERİNE BİR ŞEY DÖKÜLSE DE SİLİNEBİLİYOR
Hazırlanan bu özel kitapta her bir sayfa tek tek lamine edilmiş, yani üzerine ezkaza bir şey dökülse de silinebiliyor. Ajans sahibi olan Zekai Demir "Bunu para için yapmadık. Başarmak önemliydi" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler'e dev kitap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN