Albümünün haklarını 15 yıl sonra geri aldı

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Uzan'a ait şirketlerle birlikte hakları satılan Burcu Güneş, ilk albümünün kendisine ait olduğunun tespiti için dava açtı. Mahkeme, albümün Güneş'e ait olduğuna karar verdi

Uzan Grubu şirketlerinden Erol Köse Yapım Ticaret AŞ.'ye 7 yıl önce el koyan TMSF, şirketin sanatçısı Burcu Güneş'in sözleşmesi ile tüm ticari haklarını ihale usulüyle satılığa çıkardı. Bunun üzerine 1 Şubat 2006'da yapılan ihaleye katılan Güneş, albümün tüm ticari haklarını satın aldı. Sanatçının avukatı Melda Çavdar'ın iki yıl önce İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davanın dilekçesinde, Güneş'e ait olan albümün eser işletme belgesi, iddiaya göre tekrar ihaleye çıkarıldı.

İKİNCİ İHALEYE İTİRAZ
İkinci ihalenin ardından "Aşk Yarası- Hep Seni Sevdim" adlı albüm, Süper Müzik Şirketi adına tescil edildi. Albümün kullanım hakkı, daha sonra Bonus Müzik Şirketi'ne devredildi. İhaleyle satın aldığı albümün haklarının kendisinde olduğunu iddia eden sanatçı da mahkemeye başvurdu. Süper Müzik ve Bonus Müzik adına tescilli olan müzik eseri işletme belgesinin iptalini isteyen Güneş'in avukatı, "Tekrar ihaleye çıkarılarak davalı müzik şirketleri aleyhine tescil edilen albümün işletme belgesinin iptalinin yanı sıra, bu albümün müvekkilime ait olduğunun tespitine ve müvekkilim adına tesciline karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. Mahkeme, toplanan deliller ışığında sanatçının 15 yıl önce çıkardığı albümün hak sahipliğinin sanatçı Güneş'e ait olduğuna karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albümünün haklarını 15 yıl sonra geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN