Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurban derisinde THK tekeli kalktı

THK'nın kurban derilerini toplama yetkisi kaldırıldı. Bundan böyle vatandaşlar kurban derilerini istedikleri yere bağışlayabilecek

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Kurban derilerinin toplanması ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı, "Yardım Toplama Esas Ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik"te değişiklik yaparak, kurban derisi bağışı ile ilgili tüm bölümleri yönetmelikten çıkardı. Ayrıca yönetmeliğin belirlediği usuller arasından Türk Hava Kurumu'nun (THK) deri toplama ve bunlardan gelir elde etmesi ile ilgili madde de çıkarıldı. Böylece THK'nın kurban derisi, bağırsak ile fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda yetkili merci olmasının yasal dayanağı ortadan kalkmış oldu. Düzenleme bu yılki kurban bayramında uygulanacak ve vatandaş istediği yere derisini bağışlayabilecek. Vakıflar, dernekler, camiler öğrenci yurtları da kurban derisini toplayabilecek.

THK TOPLAMAYACAK

Yönetmeliğin kaldırılan 5'inci bölümünün ilk maddesi kurban derilerini toplama yetkisini THK'ya veriyordu. THK'nın toplama ve sonrasındaki gelir işlemleri ile ilgili yapacaklarını belirleyen maddeler olmadığı için kurumun deri toplama işinden tamamen çekilmesi bekleniyor.

"KAOS GİDERİLMİŞ OLDU"
Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Hükümet kurban derisi toplama konusundami kaosu bu düzenlemeyle gidermiş oldu" dedi. Yıldırım, "Düzenlemeyle kurban derisi, fitre ve zekatı gönüllülük esasına göre toplayacağız" diye konuştu. Bütçelerinde yüzde 7 pay tutan bu yardımlardaki olası kaybın tasarrufla dahi ikame edilebileceğini kaydeden Yıldırım, "Ben biraz tasarruf yapar onu yine karşılarım" ifadesi kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban derisinde THK tekeli kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN