Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alevilerden Tuncel Kurtiz isyanı

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncel Kurtiz'in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü'ne gömülemeyeceği haberi üzerine derhal harekete geçtiklerini söyledi ve bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 28.9.2013 15:35 Güncelleme Tarihi: 28.9.2013 15:51
Kenanoğlu, Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı. Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz, dedi.

Dün evinde hayatını kaybeden duayen sanatçı Tuncel Kurtiz için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Kurtiz'e veda etmek için sevenleri törene akın etti. Kurtiz'in eşi Menend Kurtiz başsağlığı dileklerini kabul etti.

VASİYETİ YERİNE GETİRİLECEK

İstanbul'da hayatını kaybeden ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz'in, ölmeden önce "Beni Kaz Dağları'na gömün" diye vasiyet etmesi üzerine, Kaz Dağları'nda Çamlıbel veya Tahtakuşlar köyüne defnedileceği açıklanmıştı.

Haber7

DENİZE NAZIR MEZAR YERİ HAZIRLANDI

Balıkesir'deki Alevi köyü Tahtakuşlar'ın ihtiyar heyetinden onay çıkmayınca ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz'e Edremit'e bağlı Çamlıbel köyünde denize nazır mezar yeri hazırlandı.

Edinilen bilgiye göre, ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz'in Tahtakuşlar köyüne defni için Güre Belediye Başkanı Kamil Saka'yı arayarak kendisinden yardım istedi. Tahtakuşlar Muhtarı Hasan Bozkurt ise, adetlerine aykırı olduğunu belirterek bunun mümkün olmadığını ancak yine de konuyu ihtiyar heyetine soracağını söyledi. İhtiyar heyeti ise defne karşı çıktı. Belediye Başkanı Saka, bunun üzerine Çamlıbel köyü muhtarı ile görüştü. Kurtiz için köyün girişinde denizi gören bir mezar yeri hazırlandı.

Çamlıbel köyünün muhtarı Mustafa Çambel, "Kurtiz ile sohbetlerimizde kendisi deniz gören bir yere gömülmek istediğini belirtmişti. Gelişmelerden haberim olmadı. Kamil Bey beni aradı. Hazırlığını yaptık. Biz köyümüze değer katan usta sanatçı için köyün girişinde denizi gören en iyi yeri hazırladık" dedi.

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka ise, Çamlıbel köyü mezarlığında çok daha uygun bir yer bulunduğunu açıkladı. Saka, "Kurtiz buraya defnedilecek. Tahtakuşlar konusuna girmek istemiyorum. Yol kıyısında, denize nazır, gelip geçenin ayak seslerini duyabileceği bir yer ayarladık' diye konuştu.

Tahtakuşlar köyünden bir vatandaş ise, "Bizim geleneklerine göre köyümüze dışarıdan Alevi olmayan hiç kimse defnedilemez ama yine kararı muhtar ya da ihtiyar heyetimiz verir. Bunun dışında geleneklerimize göre dışarıdan kız alınmaz, dışarıya da kız verilmez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevilerden Tuncel Kurtiz isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN