Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet kadınlar!

1930'dan itibaren, 17 yerel seçimde belediye başkanı seçilen 79 kadından 57'si Foça'da buluştu. Mesaj: Hangi parti kadın aday gösterirse destekleriz

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Önümüzde 2014 yerel seçimleri var... Türkiye'de 1930'dan bu yana ne kadar kadın belediye başkanı seçtiği gönüllü bir çalışma ile ortaya çıktı. 83 yılda seçilen 79 kadın belediye başkanının şimdi ne yaptığı, ne durumda olduğu İzmir'de yapılan '1. Türkiye Kadın Belediye Başkanları Toplantısı' ile ortaya kondu. Her biri, 'Hükümet Kadın' filmindeki gibi seçildikleri yerde farklılık yaratan kadın başkanlar, "Türkiye'de hangi parti kadın aday gösterirse destekleyeceğiz" dedi.

30 BAŞKANIN 79'U KADIN
Türkiye'de kadınlara seçme hakkının verilmesinden itibaren 17 yerel seçimde, 30 bin başkan seçilmiş. Bunların sadece 79'u kadın. Kadın başkanlardan 11 rahmetli, 2'si alzehmir, biri kanser, biri felç olmuş. 5'i tutuklu, 2'si de yurt dışında... 57 kadın başkan ise Foça'da düzenlenen toplantıda buluştu. Toplantıya 2 dönem İzmir Mememen'in Seyrek beldesinde belediye başkanlığı yahan Nurgül Uçar ev sahipliği yaptı. 53 yaşında olan Uçar, "Ben kadın belediye başkanlarını görünür kılmak, Türkiye'nin kırık karnesini de gözler önüne sermek istedim" dedi.

XATİH BAŞKAN ONUN HALASI...
Ayhan Güven 61 yaşında... 1971-1974 dönemindede Mardin'e bağlı Gercüş ilçesinin belediye başkanı. Gercüş şimdi Batman'a bağlı. Hükümet Kadın filmindeki Xatih Başkan onun halası... Güven şunları anlattı:"8 kardeşin 3'süydüm. Babam Musa Kazım Ekmen vefat ettiğinde, büyük abim Adnan Ekmen öğrenciydi. Kızkardeşim evliydi. Benim yaşım 19'du ama iş başa düştü. İlkokul mezunuydum. Yaşımı 6 yaş büyüttüler. Seçimde ben kazandım. 4 bin 700 nüfuslu ilçede koltuğuna oturur oturmaz ilk iş yarım kalan yolları bitirdim. Köylere elektrik, su getirdim. Trafo sayısını ikiye çıkardım."

DÜNYANIN İLK ADA KADIN BAŞKANI
Nagehan Orbay Akay 1977- 1980 döneminde Bozcada Belediye Başkanı. Bugün 80 yaşında olan Akay, o tarihte dünyanın ilk Ada kadın beleye başkan unvanın sahibi. 43 yaşında başkanlık koltuğuna oturan Akay'ın ilk iş 2 bin 500 nüfuslu Ada'ya, ekmek fabrikası kurmak olmuş. İlk liseyi yaptırmış, Türk-Rum dostluğu yaratmış. 2.5 yılın sonunda Bozcaada'da eşini kaybetmiş, 1980 askeri darbesiyle de görevi bırakmış.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet kadınlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN