Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alzheimer hastasına parmak iziyle takip

Emniyet Genel Müdürlüğü, kaybolma ihtimaline karşı, isteyen alzheimer hastalarının parmak izlerini ve adres, telefon gibi kişisel bilgilerini kayıt altına alıyor. Gönüllülük esasına dayalı proje, hasta yakınlarının içini rahatlatıyor

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Alzheimer hastalarının en büyük sıkıntısı olan kaybolmaya karşı, gönüllülük esasına dayanan yeni bir proje geliştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün veri bankasına, gönüllü hastaların parmak izleri birlikte adresleri, aileleri, hastalıkları ve almaları gereken ilaçlar gibi bilgiler de kaydedilecek. Böylece kaybolan hasta kısa sürede teşhis edilip ailesine ulaşılacak. Parmak izi projesini geliştiren Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Başar Bilgiç, uygulamanın detaylarını SABAH'a anlattı. " Hastalar yalnız başlarına sokağa çıktıklarında çoğu zaman nerede olduklarını ve eve nasıl döneceklerini unuturlar" diyen Bilgiç " İşte böyle durumlarda bir karakola getirilirler ancak kimlik tespiti yapılamayınca polis de çaresiz kalır. Bu noktada polisin yardımcı olabilmesi için bu yöntem geliştirildi" dedi. Daha önce GPS'li bileklik ya da ayakkabı gibi çözümlerin arandığını ancak pille çalışan bu aletlerin uzun ömürlü olmadıkları için her zaman işe yaramadığını anlatan Bilgiç, bulunan hastanın kimliğinin tanımlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

PİLOT BÖLGE İSTANBUL

Geliştirilen uygulama ile alzheimer hastalarının parmak izleriyle birlikte adresleri, olası durumda başvurulması gereken yakınlarının bilgisi, varsa başka bir hastalığı ve kullanılması gereken ilaçlar gibi bilgilerin Emniyet Müdürlüğü'nün veri bankasına girildiğini belirten Bilgiç " Zamanla sistem yaygınlaştıkça bu tip kayıp olaylarının da sayısının azalacağına inanıyoruz" dedi. Kendi hastalarından birinin Eminönü'ndeki evinden çıkıp tam 3 ay sonra Hadımköy'de bir parkta bulunduğunu anlatan Bilgiç "Hasta yakınlarının parmak izi verdikten sonra söyledikleri ilk şey içlerinin rahatladığı oldu. Bu sayede hastaların kaybolması önlenemese de kısa sürede bulunabilmelerinin yolu açıldı" dedi. Henüz sistemin çok yeni olduğunu ve 20 Eylül'den bu yana Emniyet veri bankasına giren hasta sayısının çok olmadığını dile getiren Bilgiç "İstanbul şu noktada bir pilot bölge gibi çalışıyor. Zamanla doktorların ve derneğimizin yönlendirmesi ve hasta yakınlarının bilinçlenmesi ile gönüllü parmak izi veren hasta sayısının da artacağını düşünüyoruz. Bu sayede sistem tüm Türkiye'ye yayılabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimer hastasına parmak iziyle takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN