Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modifiye tutkununun 'formülizasyonu'

Giriş Tarihi: 30.9.2013

SABAH, İstanbul sokaklarında modifiye araçlarla gösteri ve yarış yapan gençlerin arasına karıştı. Polisin 'Formula' isimli operasyonla gözaltına aldığı bu gençler kim? Kuralları ne? Nasıl buluşuyorlar?...

İstanbul Polisi'nin 'Formula' isimli operasyonlarının hikayesi, ağustosta başladı. Merter esnafının "Modifiyeli araçlarla buluşulup alkol alınıyor, çevre rahatsız ediliyor" şikâyetiyle sivil ekiplerin çalışması başladı. Modifiye edilmiş çok sayıda lüks otomobilin, E-5 Karayolu üzerinde yarışa girdikleri belirlendi. 40 sivil polis, 24 Ağustos'ta başlattıkları 'Formula' opersayonunda ikisi 'Porsche' olmak üzere 26 aracı bağladı.Formula Operasyonları, ihbarların çoğalması üzerine Kadıköy-Bostancı, Kızıltoprak- Suadiye, Suadiye-Caddebostan Hatları üzerinde farklı tarihlerde tekrarlandı. Bir ayda yarışlara katılan 203 araç bağlandı. Peki polislere "Araçlarımızı istediğiniz kadar bağlayın. Biz yine yarışacağız. Çünkü pistimiz yok. Alan istiyoruz" diyenler kimdi? Nasıl buluşuyorlardı? Nasıl kuralları vardı? İşte bu soruların cevabını almak ve modifiye tutkununun formülizasyonunu çıkarmak için geçtiğimiz cumartesi akşamı Haliç'teydik.

'BAYAN MİSAFİR' KURALI
Halka açık alanda 'Drift' adı verilen yarışı organize edeceği istihbaratını alan polisle yarışçıların arasına karıştık ve onlarla konuştuk. Yarışlar, farklı mahalleler arasındaki 4'er kişilik gruplarla organize ediliyor. Bir araçta en az iki kişi bulunuyor. Yaşları 18'den küçük olan otomobil ve hız tutkunlarının, 'Büyük Abiler' olarak adlandırdıkları tanınmış ve hızlı sürücüler, toplanma noktalarına girişlerinde izleyicilerin alkışlarıyla karşılanıyor. Yarışlar internet üzerinden iletişime geçilerek organize ediliyor. Kurdukları gruplara üye olmak için yöneticilerle tanışmış olup, onların süzgecinden geçmeniz gerekiyor. Genellikle yaz aylarında sezonluk olarak yarışlar organize ettikleri belirlenen gruplar arasında bir takım ilginç ve radikal kurallar mevcut. Mesela her grubun bir sezon içerisinde yarışlara dahil olmak veya izlemek için bayan misafir getirme zorunluluğu var. Amaçları ise yarış alanlarını renklendirmek, güven ortamı yaratmak, yarış tutkunları arasında coşkuyu artırmak. Kızlar, eğer isterse yarış öncesinde alanda paten kayabiliyor, bisiklete binebiliyor.

19.00: İLK HAZIRLIKLAR
'Sütlüce MiniaTürk Yanı Otoparkı'na girdik. Sürücüler araçlarının kapılarını açık bırakmış, bagajlarındaki dev hoparlörlerden yükselen seslere yol vermiş. Bir tarafta Cengiz Kurtoğlu, diğer tarafta One Direction çalıyor. Kurallar yavaş yavaş uygulanmaya başlanmıştı. Araçlar geri geri park edilecek, bagajlar açık olacak, araçların önlerinde kimse durmayacak.

20.00: LASTİK DEĞİŞTİR
"Beyler, 12 anahtarı olan var mı?" İşte yüksek sesle gelen bu soru, lastik değişimi için... Özel 'Drift' ve 'Patinaj' lastikleri takılıyor, normal lastikler ise bagajlara kaldırılıyor. Araçlarda çok titiz bir hazırlık var. Siliyor, parlatıyor ve gövde gösterisi yapıyorlar. Aralarında '4 bin lira' değerinde olan otomobile '25 bin lira' masraf yapan sürücüler bile mevcut...

21.00: ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA

21.20'de bir grup yöneticisi yüksek sesle bağırdı: "Araçları içeriye alalım." Demir sürgülü yarım kapılar, 18 yaşından küçük izleyiciler tarafından açılıyor, araçların biri çıkarken diğeri içeri giriyordu. 'Drift' şovlarına başlamadan önce, rölantide ilerleyen araçlarının kapılarını açarak kaputun üzerine çıkan sürücüler de oldu. Amaç, yine gövde gösterisi. Otoparkın geniş bölümünü egzoz dumanları ve balata kokusu kapladığında, alanın 1-2 adım içerisinde dahi olsanız, can güvenliğiniz ortadan kayboluyor. Bu durum gece 04.00 sıralarına kadar devam ediyor.

22.00: KARAKOLDA...
Geceyi, yola pusu kuran sivil ekipler noktaladı. Polis 34 aracı bağladı, 64 modifiyeli otomobile ise ceza kesti. 4 kişi ehliyeti kaptırdı. Üç kişi "polise mukavemet" ten gözaltında.

EMNİYET: 'ASLA TAVİZ VERMEYİZ'
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri ise "Çevreye rahatsızlık veriyorlar. İnsanlar sürekli olarak yetkili birimlere şikâyetlerde bulunuyor. Bizler de görevimiz gereği gerekli işlemler yapmak durumundayız. Geçtiğimiz hafta 10 yaşında alkollü bir sürücü yakalandı. Hiç düşünmeden insanların can güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Trafikte bekleyen veya ışıklara takılan normal araç sürücülerine yollarda yarış teklifi ediyorlar. Asla müsaade edemez ve taviz veremeyiz. Trafikteki her candan sorumluyuz" dedi.

'BİZİ POLİS ANLAYAMAZ. BU BİR TUTKUDUR'
SABAH'ın konuştuğu bazı driftçiler, tutkularından asla vazgeçmeyeceklerini söylüyor. İşte onlardan bazıları; Erkan C. (24): Bu iş, bizler için bir tutku. polis bizi anlayamaz. Özel yarış alanları tahsis etsinler.

"VATANDAŞLARA ZARARIMIZ YOK!"
Cihan E. (26): Yollarda yapmadığımızda bir heyecanı olmuyor. Üstelik bir de alan parası ödüyoruz. Kendi halimizde insanlarız. Vatandaşa zararımız olmuyor. Onur D. (22): Amerika'da ne araçlar var. Bizleri soğutmaya çalışıyorlar. Gerekirse yurtdışına gideceğim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modifiye tutkununun 'formülizasyonu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN