Podyum: Sokak Jüri: Vatandaş

Merter'de, genç moda tasarımcılarını teşvik etmek için düzenlenen yarışmada podyum sokağa taşındı. Koleksiyonları ilgiyle izleyen halk jürisi, tasarımlara not verdi

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Güngören Belediyesi sponsorluğunda Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği (MESİAD) tarafından ilk kez düzenlenen 'Merter 2013 - Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması' başladı. Merter'i moda merkezi haline getirmek, genç tasarımcıları desteklemek ve moda dünyasına yeni isimleri kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen yarışmada, 12 üniversiteden 46 genç tasarımcı, Merter Selvi Sokak'ta kurulan dev podyumda tasarımlarını tanıttı.

PARİS DEĞİL, MERTER MODASI

Mankenler tarafından tanıtılan kıyafetler, defileye katılan vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Vatandaşlar podyum önünde jürilik yaparak kıyafetlere kendi aralarında not verdi. Defileyi izlemeye gelen Güngören Kaymakamı Zafer Orhan, Merter'in bir tekstil merkezi olduğunu belirterek, "Merter'de yaklaşık 5 bin firma hem yurtiçi hem de yurtdışına hizmet vermektedir. Buradaki kümelenmeyi rastgelelikten çıkartıp kurumsallaştırmaya çalışacağız ve Merter'i bir moda merkezi haline getireceğiz" dedi. Türk modasının dünyada tanınması gerektiğinin altını çizen Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, "Türk basınında sürekli 'Paris'te, Milano'da moda haftası başladı' diye duyuyoruz. Biz Merter'de de 'moda haftası başladı' diye duyulmasını istiyoruz ve duyulacak da" diye konuştu. Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Halit Tuna ise, hedeflerinin yurtdışında ve Türkiye'de Merter'i istedikleri noktaya getirebilmek olduğunu söyledi. Yarışmaya katılan tasarımcıların çalışmaları Barbaros Şansal, Gamze Saraçoğlu, Çiğdem Akın, Günseli Türkay, Başak Gürsoy, Özgür Masur, Simay Bülbül gibi ünlü tasarımcılar tarafından değerlendirilecek. Dereceye giren tasarımcılara çeşitli para ödülü verilerek iş ve staj olanağı sağlanacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Podyum: Sokak Jüri: Vatandaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN