Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızları intihar eden boşanmış çifte dava açıldı

13 yaşındaki Nazlıcan'ın intiharının ardından, ayrı yaşayan anne-babasına dava açıldı. Çiftin 5'er yıl hapsi istenen iddianamede "İkilinin anne-babalık görevlerini yerine getirmemeleri, kızlarını intihara sürükledi" denildi

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Adana'nın Çukurova ilçesi Toros Mahallesi'nde 20 Mayıs 2013'te meydana gelen olayda, 3 çocuk sahibi Kudret (50) ve Osman A. (49) çiftinin en küçük kızları Nazlıcan, annesi oturma odasında televizyon izlerken balkona çıkıp, çamaşır askılığına bağladığı iple kendini astı. Kudret A. (50), asılı halde bulduğu kızını indirip ambulansa haber verdi. Ancak küçük kız hayatını kaybetti. Nazlıcan doğduğundan beri ayrı yaşayan çift, cenazede yan yana geldi.

5 YAŞINDA KONUŞTU

Kızının 5 yaşına kadar konuşamadığını, ancak sonradan çok başarılı bir öğrenci olduğunu, her dönem takdirname aldığını belirten anne Kudret A., "Kızımın hareketlerinde, bunalımda olduğunu gösterir herhangi bir tavır yoktu. Böyle bir şey hissetmiş olsam tedavi ettirirdim" dedi. Kızıyla kısa süreli zaman geçirdiğini söyleyen baba Osman A. ise "Kızım bana 'Aranızdaki sıkıntıların acısını benden çıkarıyorsunuz. Benim suçum ne?' derdi. Ama ben kendisine bu konuda yardımcı olamadım" diye konuştu. Hazırlanan iddianamede, kız çocuğunun, ayrı yaşayan anne ve babasının arasındaki geçimsizlik ve ilgisizlik sonucu bunalıma girip intihar ettiği ileri sürüldü. Çocuğun annesiyle babası arasındaki tartışma ve sorunları günlüğüne yazdığı bildirilirken, şüphelilerin anne ve babalık görevlerini yerine getirmeyerek çocuklarını intihara yönlendirdikleri öne sürüldü. 15'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, Nazlıcan'ın birlikte oturduğu annesi ile eşinden ayrı yaşayan babası hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

'BU DAVA ACIMI İKİYE KATLADI'
Dava ile şoke olduğunu söyleyen Kudret A., "Babası ile ayrıydık ama onunla ilgili bir anne olduğumu düşünüyorum. Aramızda problem yoktu. Sanıyorum babası ile ayrılığımız onu etkilemiş. Olay günü de evdeydim. Hangi anne çocuğunun ölmesini ister? Kendini astığı balkona bile çıkmıyorum. Ruh gibi yaşıyorum. Bu dava bana ikinci bir acı daha yaşattı" dedi.

'SORUMLU HUKUKÇU DAVRANIŞI'
Vildan Yirmibeşoğlu (Avukat):
Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre de 13 yaşındaki bir çocuğun bakım ve gözetim yükümlülüğü ailenindir. Aile devletten yardım talep etmediği takdirde çocuğun başına gelebilecek her şeyden, hatta kendine vereceği zarardan bile sorumlu tutulur. Savcının bu davayı açmış olması, sorumlu bir hukukçu davranışıdır.

'ANNE-BABA HER ŞEYDEN SORUMLU'
Aydeniz Tuskan (Avukat) :
Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne, Ceza Kanunu'na ve Medeni Kanun'a göre anne-baba çocuğa bakmak sorumluluğundadır. Çocuğun yaşam hakkına son vermesi için psikolojisinin çok bozuk olması lazım. Bu nedenle böyle bir davanın açılması yerinde bir karar. Nihayetinde intihar eden kişi 18 yaşın altında bir çocuk.

'SOMUT NEDEN ARANACAKTIR'
Uğur Poyraz (Avukat):
Örnek bir dava. Ama aile içindeki huzursuzluklar, karı-koca kavgası tek başına intihar sebebi sayılamaz. Anne-baba çocuğun sıkıntılarına kayıtsız kalması intihar nedeni olabilir. Yine de kabul edilmiş bir iddianame olsa bile, hâkim somut bir neden arayacaktır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızları intihar eden boşanmış çifte dava açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN