Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sit gaspına karşı acil yasa geliyor

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar sit alanlarının kullanımıyla ilgili boşluk oluşturunca, hükümet sit alanlarını ve tarihi arazileri kurtarmak için bayramdan önce yasa çıkarmak üzere düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar tarihi eser ve sit'lerin gaspının önünü açınca Meclis'te zamana karşı bir yarış başladı. Sit ve tarihi eserleri ve Hazine arazilerini kurtaracak düzenleme bayramdan önce yasalaştırılacak. Bir vatandaş sit alanı üzerindeki ağaçları kestiği, bir vatandaş da tarihi esere kat çıktığı için mahkemeye verildi. Davalar, Anayasa Mahkemesine kadar gitti. Mahkeme, "Biz buranın tarihi eser, sit alanı olduğunu bilmiyorduk" diyen vatandaşları haklı buldu. Mahkeme kararında, "bu tür yerlerin sit alanı, tarihi eser olduğunu devletin bildirmesi gerekirdi" yönünde bir karar verdi. Mahkeme gerekli düzenlemenin yapılması için 13 Ekim'e kadar süre verdi.

HAFTAYA ÇIKARTILACAK

13 Ekim'den önce yasal bir düzenleme yapılmaması halinde sit alanları ile tarihi eserlerin "ben buranın sit alanı, Hazine arazisi, tarihi eser olduğunu bilmiyordum" diye gaspının önünün açılması ihtimali nedeniyle AK Parti adeta olağanüstü hal ilan etti. Sit alanları ile tarihi eserleri internet aracılığı ile duyurmasının yolunu açacak düzenlemeyi komisyon gündemine aldı. Düzenleme bu hafta komisyonlar, önümüzdeki hafta da Genel Kurul'dan çıkarılacak.

TORBA YASA DA GELİYOR
Bu arada yeni yasama dönemine başlayan Meclis'in Kurban Bayramı'na kadar yoğun bir gündemi olacak. İçinde tam gün düzenlemesinin de olduğu torba yasanın önümüzdeki hafta çıkarılması planlanıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sit gaspına karşı acil yasa geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN