Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okulda uzun boylu ve kilolu olmak yasak!

Giriş Tarihi: 6.10.2013

Jokey yetiştiren Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi'ne kabul edilmek için boyun 1.55'i geçmemesi gerekiyor. Kilo sınırı ise 45 kg

Türkiye'de at yarışlarında 'jokey' olmanın tek yolu, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi'nden geçiyor. Gece gündüz çalışmak ve atları çok sevmenin başarının ilk anahtarı olarak görülen merkeze her yıl ortalama 70 çocuk, apranti olmak için başvuruyor. Kasım ayında yapılan kayıtların ardından ön elemeler gerçekleştiriliyor ve seçilen adaylar eğitime alınıyor. Jokey olmak isteyen çocukların boylarının uzamaması ve kilo standardını geçmemeleri gerekiyor. Buna göre adayların yaşlarının 14-16, boylarının 1.30-1.55 santimetre ve kilolarının ise 35-45 kilogram arasında olması şart koşuluyor. Fransızca'da 'çırak' anlamına gelen apranti, yarış dilinde ise jokey yamağı demek. Okula yapılan başvurular sonucunda 30'a yakın aday kabul edilip eğitime alınırken, 18'den 60 yaşa kadar yapılabilen jokeylik için aprantilerin 150 yarış kazanmaları gerekiyor. Kilolarını koruyamayanlar ise jokey antrenörü olarak mesleğe devam ediyor. Aprantilerin tüm masraflarının TJK tarafından karşılandığı okulda gün sabah erken saatlerde başlıyor. Apranti adayları, sabah saatleri ile öğle saatleri arasında uygulamalı olarak ahır ve binicilik eğitimi, öğle yemeğinden sonra ise teorik olarak meslek ve kültür dersleri görüyor. Yatılı olarak eğitim gören öğrenciler erken saatlerde güne başlıyor.

MESAİ 04'TE BAŞLIYOR

Okulda bir de mekanik at dershanesi bulunuyor. Simülatörlü sistem ileri seviyedeki öğrenciler için kullanılıyor. Burada öğrencinin atta yaptığı her hata elektronik olarak gözüküyor. Atın ağzındaki kantarmadan tüm yönlendirmeyi yapan çocuklar, bilgisayar yardımıyla kantarma hataları, eğer oturmaları, ağırlığın iki ayakta eşit olması gibi özellikleri bilgisayardan takip ediyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulda uzun boylu ve kilolu olmak yasak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN