Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı: Türkiye'de her yıl 175 bin yeni kanser vakası görülüyor. 2012'de 7 milyon kutu ilaç tüketildi. Erkeklerde gırtlak, kadınlarda meme kanseri yaygın. Son 10 yılda kansere bağlı ölümler hem dünyada hem Türkiye'de artış gösterdi

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de görülen kanser vakalarıyla ilgili son bilgileri verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kendisine yöneltilen bir soru önergesine cevap veren Müezzinoğlu Türkiye'de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konduğunu söyleyerek "Erkeklerde en çok trakea, bronş, akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri görülüyor" dedi. Kanser vakalarıyla ilgili son isttistiklerin 2008 yılına ait olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı bu yıl içersinde güncellenmiş verilen de yayınlanacağını açıkladı. "Kanser haritalarımız sürekli olarak güncellenmektedir" diyen Müezzinoğlu "Bölgeler arasında kanser sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark söz konusu değildir" dedi. Bakanın açıkladığı kanserle ilgili diğer veriler ise şöyle;
2012'de kanser tedavisi için 7 milyon 649 bin 42 kutu ilaç kullanıldı.
Toplam ilaç maliyeti 1 milyar 477 milyon 625 bin 340 Tl
Kullanılan ilaçların 77,62'si ithal, yüzde 22,38'i yerli.
Erkeklerde gırtlak, bronş, ve akciğer kanserinden sonra en çok prostat kanseri görülüyor.
Kadınlarda meme kanserinden sonra deri ve troid kanserleri görülüyor.
2002'de Türkiye'de kansere bağlı ölüm yüzde 12 iken, bu oran 2012'de yüzde 21'e ulaştı. Dünya'da da kanser vakalarındaki artış Türkiye ile paralel çizgide gidiyor.
Kanser vakalarındaki artışın üç temel nedeni var: Nüfusun yaşlanması, sigara kullanımının yaygınlaşması ve obezite sorunu.
Kanser kayıtçılığı çalışmalarının 1983'de pasif sistemle (Hekimlerin bildirildiği vakalardan ibaret) başladığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Aktif kanser kayıtçılığı ile daha kaliteli, doğru ve özellikli veriler toplanmakta. 15 aktif kanser kayıt merkezimizle birlikte nüfusumuzun yüzde 50'den fazlasını kayıt altına almış durumdayız. Tüm dünyada aktif kanser kayıtçılığı yapılan nüfus oranının yüzde 8 olduğu düşünülürse; ülkemiz yüzde 50 gibi bir oranla bu konuda dünya lideri olmaya aday bir ülkedir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN