Nobellik ada

Mültecilere yıllardır kucak açan İtalya'nın Lampedusa Adası halkı, 130 mültecinin öldüğü son facia sonrası Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Mülteci trajedisinin yaşandığı İtalya'nın güneyindeki Lampedusa Adası, İçişleri Bakanı Angelino Alfano tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Alfano, 130 kişinin öldüğü, 230 kişinin de halen kayıp olduğu trajedi sonrası, "büyük bir dayanışma ve insanlık gösteren ada halkını Nobel barış ödülü verilmesi için" çağrıda bulundu. Lampedusa Adası'na Nobel Barış Ödülü'nün verilmesi için İtalyan basını da harekete geçti. Bu, adanın isminin Nobel'le ilk anılışı değil. 2011'de de zamanın Başbakanı Silvio Berlusconi de Ada'yı mültcilere yönelik dayanışması nedeniyle Nobel ödülüne aday göstereceğini açıklamıştı. Berlusconi Lampedusa'daki binlerce göçmeni başka bölgelere taşıyarak adayı kurtaracağı sözünü de vermişti hatta adadan bir de yazlık almıştı.

NOBEL İÇİN İMZA KAMPANYASI

Lampedusa Adası'nın bugünkü adaylığı da her kesimden destek buldu. Espresso dergisi ve grubu, Lampedusa Adası'nın Nobel adaylığı için bir imza kampanyası başlattı. Adaylığa destek verenler, Avrupa'nın giriş kapısı olan adada hergün insanlık adına verilen mücadeleye dikkat çekip 6 bin 300 ada sakininin kısıtlı imkânları ile yaptıkları gönüllü yardımlarıyla Nobel ödülünü hak ettiği yorumunu yapıyor. Lampedusa Adası ve halkı için Nobel talep edenlerin bir amacı da Avrupa ve dünyanın gözünü bu sorun üzerine çevirmek... Ada'yı ziyaret eden Meclis Başkanı ve eski Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Laura Boldrini de "Akdeniz bir Rus ruletine döndü. Eritre ve Somali'den gelen insanların neden ülkelerini terk ettiğini hatırlamamız ve bu ülkelerle ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz lazım" dedi. Onlarca mülteciyi kurtaran ada sakinlerinden biri de Carmine isimli bir İtalyan. Arkadaşları ile trajedi sabahı çıktığı balık avında teknesine 47 göçmen almış. Korkudan ağızlarını açamayan, kasılmış bacaklarını dahi bükemeyen ve kendilerine uzanan ilk insan elinin teması ile gözyaşlarına boğulan insanlarmış hepsi... Carmine, sahil komutanlığına hemen haber verdiklerini, ancak ilk yardım botunun yarım saat sonra ulaştığını da anlatıyor.

BU YILKİ MÜLTECİ SAYISI 11 BİN
Sadece 2013'te Libya'dan 30 bin insan İtalya'ya kaçtı. Bu yıl Lampedusa ve Pantelleria'ya gelen mülteci sayısı 11 bin 686. Ocak ayından beri Sicilya kanalına 23 bin göçmen geldi. Bunların 400'ü Akdeniz'in sularında can verdi. Bu yıl Sicilya kıyılarına akın eden mültecilerin geldikleri ülkeler arasında Mısır, Suriye, Eritre ve Somali ön planda. İtalya'nın "Bossi-Fini" yasası olarak da bilinen göç yasası, kaçak göçe teşvike ağır cezalar getirirken, kurtarma operasyonlarını da sınırladı. Son Lampedusa trajedisinde, balıkçı tekneleri dar imkânları ile göçmenleri denizden kurtarırken, sahil güvenlik botunun "Roma'dan protokol bekliyoruz" diyerek seyirci kalması da bundan.

KURBANLAR İÇİN DENİZE ÇİÇEK ATTILAR
Lİbya, Tunus, Suriye ve Mısır gibi ülkelerde patlak veren iç çatışmaların ardından çareyi Avrupa'ya kaçmakta bulan insanlar için bir geçiş kapısı haline gelen Lampedusa Adası'nın sakinleri, bu drama seyirci kalan siyasilere tepkili. Bu tepkiyi göstermek için de önceki akşam bir fener alayı düzenlediler. Dün sabah da Lampedusalı balıkçılar, son faciada ölenlerin anısına denize çiçek bıraktı, belediye önünde de ad halkı bir protesto gösterisi yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobellik ada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN