'Küs iki kişi cinayet planlamaz' tahliyesi

Giriş Tarihi: 7.10.2013

Eski erkek arkadaşının işlediği cinayete yardım ettiği öne sürülen genç kızın avukatı, küs olan iki kişinin cinayeti planlayamayacağını belirtti. Genç kız, ilk celsede serbest bırakıldı

Eski erkek arkadaşı Adnan Deli'nin işlediği kan davası cinayetine yardım ettiği iddia edilen Evrim S., hâkim karşısına çıkarıldı. Evrim S.'nin avukatı, ikilinin eski sevgili olduklarını belirterek, küs olan iki kişinin cinayeti planlayamayacağını savundu. Savunmayı yerinde bulan mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen genç kızı ilk celsede serbest bıraktı.

PARÇALARA AYIRDI
İddiaya göre Adnan Deli, 2004'te ağabeyi Ferhat Deli'yi satırla öldürdüğü gerekçesiyle 8 yıl cezaevinde kaldıktan sonra şartlı tahliye edilen Hüseyin Dışkaya'dan intikam almak için plan yaptı. Eski kız arkadaşı Evrim S.'den yardım istediği öne sürülen Deli, Facebook'tan "Zeynep Güngör" takma adıyla sahte bir hesap alıp Dışkaya ile irtibata geçti. Bir ay boyunca arkadaşlığı ilerleten Deli, yüz yüze görüşmek istediğini belirterek, Dışkaya'yı Bakırköy sahil yolunda bir kafeye çağırdı. İddiaya göre, Adnan Deli, eski sevgilisi Evrim S.'yi de aynı kafeye çağırdı. Dışkaya'ya kafeye gelince de 5 el ateş edip öldürdü. Daha sonra tıpkı ağabeyinin öldürüldüğü gibi çantasından çıkardığı satırla Dışkaya'nın vücudunu parçaladı. Adnan Deli, olay yerinden kaçarken polis, kafede bulunan Evrim S.'yi gözaltına aldı. Savcılık, firari olan Adnan Deli ile Evrim S. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı. İlk duruşmaya tutuklu Evrim S. ve avukatı ile firari Adnan Deli'nin avukatı katıldı.

'YARDIM İÇİN NEDEN YOK'
Genç kızın avukatı Erol Bayram cinayete yardım ettiğine dair delil bulunmadığını savunarak, "Evrim'in Adnan'a yardım etmesi için bir neden bulunmuyor. Adnan'ın Evrim'in cep telefonunu dahi bilmediği, ablası üzerinden irtibat sağlayabildiği anlaşılmaktadır. Olaydan bir hafta öncesine kadar Adnan ile Evrim arasında bir küslük olduğu, konuşmadıkları açıkça ortadayken, bunlar birlikte nasıl cinayet işlemeye karar vermişler? Ölen kişinin facebook üzerinden görüştüğü kişi Evrim değil. Çünkü o dönem Evrim, Adnan'la görüşmüyor" dedi. Müvekkilinin kan davası suçlamasıyla cezaevinde olduğunun altını çizen Bayram, "Karşı taraf da müvekkilim ve ailesine yönelik aynı şekilde suç işleseydi, yargılanma sonucunda da müvekkilim beraat etseydi, bunun hesabını kim verecekti" diye sordu. Mahkeme heyeti, avukatın savunmasını yerinde bularak, Evrim S.'nin tahliyesine karar verdi.

'ÖLENİ TANIMIYORUM'
Evrim S., Adnan Deli ile 2011'de bir yıl flört ettikten sonra ayrıldıklarını, sonra telefon numarasını değiştirdiğini, ancak ablası üzerinden Deli'nin kendisi ile tekrar bağlantı kurmaya çalıştığını anlattı. Eski sevgilisine bir şans vermek için kendisini çağırdığı kafeye gittiğini söyleyen Evrim S. "Adnan'ın cinayet işleyeceğini bilmiyordum. Cinayete yardım etmedim. Öleni tanımıyorum. Facebook üzerinden de hiç konuşmadım, Zeynep Güngör takma ismini kullanmadım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Küs iki kişi cinayet planlamaz' tahliyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN