Türkiye'nin en iyi haber sitesi

83 yaşında üç engelli çocuğuna bakıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2013 15:42

Muğla'nın Marmaris ilçesine 35 kilometre mesafedeki Turgut köyünde yaşayan 83 yaşındaki Yıldız Çoban, ikisi zihin, biri de hem zihin hem beden engelli üç çocuğuna tek başına bakıyor.

Beden ve zihin engelli 60 yaşındaki Ayşe, zihin engelli 58 yaşındaki Turgut ve 56 yaşındaki Özkan isimli çocuklarının bakımıyla ömrünü geçiren Yıldız Nine, devletten aldığı engelli maaşı, bahçesine ektiği sebzeleri, iki koyunu ve hayırseverlerin yardımıyla geçinmeye çalışıyor.

Yıldız Çoban, çok okumak istemiş ama babası çobanlık yaptırmış. Ona bu yüzden kızgın olan çilekeş annenin ilk çocuğu Ayşe, zihinsel ve beden engelli doğmuş. Turgut ve Özkan ise ikişer yıl arayla olmuş. İlk çocuğu doğduğu günden beri 60 yıldır bakımlarıyla uğraşan Çoban, sekiz yıl önce de eşini kaybedince engelli çocuklarıyla başbaşa kalmış. Bahçesine diktiği sebze ve meyveler, iki koyunu, yardımsever vatandaşların yardımı ve üç ayda bir aldığı engelli aylığıyla geçinmeye çalışan Çoban, devlete dualar ederken hiç kimseden bir şey istemediğini, hayatı boyunca şükrederek geçindiğini anlatıyor: 'Şimdi biz dört tane yetimiz. İki oğlan bir kızım engelli, bir de ben dört kişiyiz. Geçimimizi az çok hükümetimiz veriyor, çocuklara yardım veriyorlar. Birileri, 'Sizin ihtiyacınız mı var?' diye sorunca ben de bizim çocukların ihtiyacı yok derim. İhtiyacı olanlar alsın, ne yapalım. Allah, hükümetimize zeval ziyal vermesin, dünyalar durdukça dursun.'

Yıldız Çoban, engelli üç çocuğuna rutubet içinde, çatısından yağmur giren, fare ve yılanların dolaştığı bir evde bakmaya çalışıyor. Bu duruma yardımseverler de seyirci kalmamış. Ailenin daha iyi bir evde oturması için Marmaris'te "Olumlu Yaşar" lakaplı Yaşar Yiğit ve eşi Serap Yiğit'in önayak olmasıyla prefabrik bir ev yapımına başlanmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
83 yaşında üç engelli çocuğuna bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN