'İyi hal indirimi' için kravat yeterli değil

Mahkeme, "iyi hal indirimi"nden yararlanmak için duruşmalara elbise-kravatla gelen kadın cinayeti sanığının cezasını indirmedi

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Hatay Ağır Ceza Mahkemesi, kadın cinayeti sanığının "iyi hal indirimi"nden yararlanabilmek amacıyla duruşmalara takım elbise-kravatla gelen sanık için müebbet hapis cezası vererek indirim yapmama gerekçesini "Önemli olan giyimkuşam değil, kadının üzerindeki öldürücü darbelerdir" diye açıkladı. Hatay 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kadın cinayetlerinde örnek oluşturacak kararını vermesine neden olan süreç şöyle gelişti: Samandağ ilçesinde bir diyaliz merkezinde hemşire olarak çalışan 19 yaşındaki Berna Özdemir, bir süredir arkadaşlık yürüttüğü Mustafa Paltacı'dan ayrılarak, biraz da ailesinin isteğiyle, başka biriyle nişanlandırıldı. Paltacı, Sevgililer Günün'den bir gün önce, 13 Şubat 2013'te diyaliz merkezine gelerek Berna Özdemir'e "Başkasıyla nişanlanmışsın, seni başkasına yar etmem" diyerek önce tehdit etti, ardından da aynı gün 11 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

'ÇOK SEVİYORDUM, PİŞMANIM'
Olaydan sonra Mustafa Paltacı hakkında "kasten insan öldürmek" suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Paltacı duruşmalarda daha az ceza alabilmek için farklı yöntemler denedi. Bütün duruşmalara takım elbise ve kravatlarla geldi. Her duruşmada da "Berna'yı çok seviyordum, onu öldürdüğüm için çok pişmanım" dedi. Böylelikle "iyi hal" indiriminden faydalanmaya çalıştı. Davanın ilerleyen duruşmalarında "Berna'nın ailesi beni tehdit ediyordu, konuşmaya gittiğimde de kendisi bana hakaret etti" diyerek "haksız tahrik indirimi"nden faydalanmak istedi.

KRAVATA DEĞİL, BIÇAĞA BAK

Hatay 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar duruşması geçen hafta 2 Ekim'de yapıldı. Mahkeme sanığı "iyi hal" ve "haksız tahrik" indiriminden yararlandırmayıp ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İyi hal indirimi' için kravat yeterli değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN