Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köydeki soyadları görenleri şaşırtıyor

Giriş Tarihi: 9.10.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 9.10.2013 16:58

Tekirdağ’ın Muratlı İlçesi Ballıhoca Köyü’ndeki soyisimlerin büyük bir bölümü birden dokuza kadar elma isminden oluşuyor.

Köylüler Romanya'nın 'Beşelma' bölgesinden 1935 yılında göç eden akrabalarının 'Beşelma' soy isminde ısrar etmesi üzerine nüfus memurunun kızarak köye bu cezayı verdiğini iddia ediliyor.

Edinilen bilgiye göre 250 haneli 640 nüfuslu Tekirdağ'ın Muratlı ilçesi Ballıhoca Köyü köydekilerin soy isimleri ile dikkat çekiyor. Köyde yaşayanların büyük bir çoğunluğu 1935 yılında Romanya'nın 'Beşelma' bölgesinden Türkiye'ye iltica eden göçmenlerden oluşuyor. Köyü ilginç kılan olay ise köyde yaşanların soy isimlerinin Birelma, İkielma, Üçelma, Dörtelma, Beşelma, Altıelma, Yedielma, Sekizelma ve Dokuzelma şeklinde olması.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN1934 yılında yürürlüğe giren soy ismi kanundan sonra Ballıhoca köyüne yerleşen köylülere 1935 yılında soy isimleri verilmiş. İddialara göre dönemin nüfus memuru, köydeki aile reislerinin soy isimlerini geldikleri yerin ismi olan 'Beşelma' olarak istediği köylülerin kendi arasında anlaşamadığı için ailelere Birelma, İkielma, Üçelma, Dörtelma, Beşelma, Altıelma, Yedielma, Sekizelma ve Dokuzelma şeklinden soy ismi verdiği kaydedildi. Bazı köylüler dönemin nüfus memurunun bunu ceza olarak yaptığını, bazıları ise köylülerin kendi arasında anlaşamadığı için böyle bir yola başvurduğu görüşünü savunuyor. Köydeki sıralı soyisimlerinin bazen de karışıklığa neden olduğu kaydedildi.

Köyde birden dokuza kadar elma ile biten soy isimlerin olduğunu kaydeden muhtar Hasan Başlar, "Elma soy isimli bazı aileler köyümüzden şehirlere göç etti ama bazıları ise köyümüzde yaşıyor. Soyisimleri ilk duyanlar şaşkınlıkla karşılıyor. Kimse bu soyisimlerinin nasıl verildiğini kesin bilmiyor. İsimlerin verilmesiyle ilgili birçok hikaye anlatılıyor." dedi.

Köydeki sıralı elma soy isimlerinin duyanların şaşırdığını ifade eden Rahim Beşelma, "Köyümüz ilginç soy isimlerine sahip. Çoğu insan bu olaya şaşırıyor. Zamanında birden dokuza kadar elma soyismi vermişler. Bize de Beşelma soy ismi verilmiş. Dedelerimiz anlaşamayınca nüfus memuru böyle bir yönteme başvurmuş." dedi.

İlginç bir soy isim sıralamasına sahip olduklarını belirten Nazım Dörtelma, "Bize de Dörtelma düşmüş. Bazı aileler şuanda köyümüzde yaşamıyor. İlginç bir durum. Bu konu ile ilgili çok hikaye anlatılıyor. Bazen soy isimler bile karıştırılıyor. Tuhaf bir durum ama biz buna alıştık." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köydeki soyadları görenleri şaşırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN