Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZSU'dan arsenik açıklaması

Giriş Tarihi: 9.10.2013 15:34 Güncelleme Tarihi: 9.10.2013 15:35

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Manisa'nın Gördes ilçesi ve köylerinin içme suyunda tespit edilen arseniğin, İzmir'in içme suyuyla herhangi bir ilgisi bulunmadığını duyurdu.

Kamuoyunda yer alan nikel madenine ilişkin haberler üzerine zorunlu bir açıklama yapan İZSU, İzmir'e içme suyu sağlayan Gördes Barajı'ndan alınan suların arıtılarak sisteme verildiğini ve düzenli olarak yapılan tahlillere göre 'içilebilir' olduğunu belirtti.

Gördes ve köylerinin suyunun yer altı kuyularından temin edildiği, İzmir'e ise yüzeysel su kaynaklarından temin edilen baraj gölü suyunun getirildiği ifade edilerek, 'Gördes ve köylerinin su temini, 2560 sayılı kanuna göre İZSU Genel Müdürlüğü'nün yetki ve sorumluluk alanında değildir. Ayrıca Meta–Nikel Maden İşletmesi'nin işletme sahası ve tesisleri, Gördes Barajı havzası dışında yer almaktadır.' denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: 'Gördes Barajı, Devlet Su İşleri tarafından Manisa bölgesi için tarımsal sulama ve İzmir kenti için de içme ve kullanma suyu amaçlı olarak planlanmış olup 129,6 milyon metreküp suyun 58,9 milyon metreküpü içme-kullanma suyu, 71,1 milyon metreküpü de sulama suyu olarak kullanılmaktadır. Gördes Barajı'ndan temin edilen su, 135 bin metreküp kapasiteli Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde arıtıldıktan sonra İzmir kentine içme ve kullanma suyu olarak iletilmektedir. 26 Mayıs 2011'de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan arıtma tesisinden, ortalama 1000 lt/sn su İzmir'e iletilmektedir. Gördes Barajı gölünden 2009 yılından itibaren ham su numuneleri alınmakta, İZSU ve İl Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde analizleri yapılmaktadır. Yapılan analizlerde, İçme Suyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre Gördes Barajı'ndan alınan su, 'A1 basit fiziksel arıtmayla içilebilecek su' kalitesindedir. Arıtma tesisi çıkış suları, her gün alınan numunelerle kontrol edilmekte olup analiz sonuçları, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'e göre standartlara uygun, içilebilir, sağlıklı ve güvenilir su kalitesindedir. İzmir'de bulunan herkes, gönül rahatlığıyla şebeke sularını içebilir.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZSU'dan arsenik açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN