Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Sen payını ayır, o sahibini bulur”

Bugüne kadar 30’un üzerinde ülkeye sağlık ve insani yardım ulaştıran Yeryüzü Doktorları, Afrika’nın açlıktan ve kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerinde kurban organizasyonu gerçekleştiriyor. Kara kıtada bayram coşkusunu yaşatmaya hazırlanan Yeryüzü Doktorları, Gönüllü Sağlık Ekipleri ile bölge halkına sağlık hizmeti de verecek.

Giriş Tarihi: 9.10.2013 17:35
Yeryüzü Doktorları beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesi çalışmaları kapsamında, Afrika'nın yoksul ülkelerinde kurban organizasyonu yürütecek. Kara kıtada bayram coşkusunu sağlık bayramı ile pekiştirmeye hazırlanan Yeryüzü Doktorları, gönüllü sağlık çalışanları ile bölge halkına sağlık hizmeti verilecek. 6 ülkede gerçekleştirilecek olan 2013 Afrika Kurban Organizasyonu için Yeryüzü Doktorları gönüllüleri ile beraber bölgede olacak. Sağlık yardımlarına odaklanmış bir ihtisas derneği olan Yeryüzü Doktorları, gerçekleştirdiği bu organizasyonu özellikle açlık kriziyle mücadele eden bölgelerde olması nedeni ile aynı zamanda bir tıbbi destek olarak görüyor.

Yeryüzü Doktorları özellikle eksik beslenmenin sağlık üzerindeki etkileri ile çocukların protein, vitamin, mineral ve B12 ihtiyaçlarını düşünerek kurban bağışını teşvik ediyor. Birleşmiş Milletlere göre şu an dünyanın bir numaralı sağlık sorunu yetersiz beslenme. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ise yılda yaklaşık 10 milyon bebek 5 yaşına gelmeden açlıktan ölüyor. Yeryüzü Doktorları, Ramazan ayında yetersiz beslenme ile mücadele kapsamında yürüttüğü Beslenme Sağlığı Merkezleri kampanyası ile binin üzerinde anne ve bebeğe ulaşmıştı.

2005 - 2012 yılları arasında yürütülen kurban organizasyonları kapsamında Yeryüzü Doktorları'na yapılan kurban bağışları sayesinde Afrika'da açlık ve kuraklığın en çok etkilediği Kenya, DR Kongo, Somali, Gana ve Nijer'de 50.000 hissenin üzerinde kurban kesilerek yoksul insanlara dağıtıldı. Kurban bayramı süresince yapılan bu organizasyon, çoğu çatışma ve kriz bölgelerinde yaşayan insanlara Anadolu'nun paylaşma, kardeşlik ve barış mesajlarını ilettiğinden ayrıca toplumsal kırılganlıkları onaran bir özellik de taşıyor.

2013'te kurbanını Afrikalı kardeşleri ile paylaşmak isteyenler Yeryüzü Doktorları'nın www.kurban.yyd.org.tr adresli sitesinden bağış yapabiliyorlar. Kurbanlar, Yeryüzü Doktorları yetkililerinin gözetiminde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tavsiye ettiği kurallara uyularak kesiliyor. Kesimin ardından bağışçılara e-posta ve kısa mesaj yoluyla geri bildirim yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Sen payını ayır, o sahibini bulur”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN