Malatya çocuk yuvası davası sonuçlandı

Malatya Çocuk Yuvası’nda küçük çocuklara kötü muamelede bulundukları iddia edilen 15 kadın bakıcı sanığın yargılandığı dava sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 10.10.2013 14:54
Davada 3 sanık bakıcı kadına ceza verilirken, 12 bakıcı kadının ise hem zaman aşımı hem de yetersiz delil nedeniyle beraatlarına karar verildi.Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nda yapılan gizli çekimlerdeki şiddet görüntülerinin 26 Ekim 2005 tarihinde bir televizyon kanalında yayınlanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Malatya Çocuk Yuvası'nda çocuklara şiddet uyguladıkları iddia edilen 15 bakıcı kadın hakkında açılan davanın Yargıtay tarafından bozulması üzerine başlayan ikinci yargılama sona erdi.Karar duruşmasında bazı mağdur çocukların avukatı Berna Karadaş, "Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Olayda sadece ismi geçen mağdurlar değil aynı yuvada bulunan tüm çocuklar mağdur edilmiştir, şiddet ortamından onlar da etkilenmiştir. Bu sebeple biz sanıkların en üst sınırda cezalandırılmalarını talep ediyoruz" dedi.Bazı mağdur çocukların avukatı Cem Akıncı ise, "Çocuklara yönelik eylemler nedeniyle sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz zira mağdurlar kızlı erkekli birlikte banyo yaptırılmışlardır, bunun çocukların terbiye edilmesi ile bir ilgisi yoktur. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

"SANIKLARIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Bazı mağdur çocukların avukatı Yaşar Gürhan da, "Önceki beyanları tekrarla sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Ancak pedagojik formasyonu olmayan ve eğitim almamış kişilerin mağdurların bakımından ve gözetiminden sorumlu tutulması noktasında bu işte sorumluluğu bulunan idareciler hakkında da gereğinin takdir ve ifasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında sanık Şefika S.'ye 25 eyleminden dolayı toplam 14 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası, sanık Elif B.'ye 5 ayrı eyleminden dolayı toplam 3 yıl 1 ay 20 gün hapis cezası, sanık Nezaket D.'ye 2 ayrı eyleminden toplam 9 ay 5 gün hapis cezası verildi.Mahkeme heyeti, sanıklar Naciye T., Müjgan K., Fatma İ., İnsaf Y., Yıldız G., Melahat A., Fatma Y. Ö., Yasemin K., Vildan G., Adalet G., Meryem K. ve Adile K. hakkında bazı suçlardan zaman aşımından davanın düşmesine ve bazı suçlardan ise şüpheden uzak, kesin, yeterli ve inandırıcı delil elde edilememesi nedeniyle beraatlarına karar verdi.Çocuk yuvası ile ilgili olay görüntülerin yayınlanması o dönemde günlerce Türkiye'nin gündeminde tartışılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya çocuk yuvası davası sonuçlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN