Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nobel Kimya, gelişmiş bilgisayar yazılımlarına

1970'lerden beri bilgisayarda kimyasal sistemlerin çok ölçekli modellerini geliştiren ABD'li bilim insanları Karplus, Levitt ve Warshel, Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü

Giriş Tarihi: 10.10.2013
İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, bu yılki Nobel Kimya Ödülü'nün Amerikalı bilim insanları Martin Karplus, Michael Levitt and Arieh Warshel'e verildiğini açıkladı. Karplus, Levitt ve Warshel, "karmaşık kimyasal sistemlerin çok ölçekli modellerini geliştirdikleri" için ödüle layık görüldü. 1970'li yıllarda kimyasal süreçleri anlamak ve öngörmek için güçlü bilgisayar programların altyapısını oluşturmaya başlayan üç bilim insanı, kimya alanında kaydedilen en önemli gelişmelerde büyük rol oynadı. Milisaniyeden daha kısa sürelerde oluşan kimyasal reaksiyonların izlenmesine olanak tanıyan modellerin daha da geliştirilmesi sayesinde, bir katalizörün egzoz dumanını arıtması ya da yeşil yapraklardaki fotosentez gibi kimyasal süreçleri açıklayabilen, ileri bilgisayar programları yazıldı. Üç bilim insanının çığır açan çalışmaları, Sir Isaac Newton'un klasik fiziğini, tamamen farklı ilkelere dayanan kuantum fiziği ile bir araya getirmeyi başardı. Daha önce kimyacılar, ikisinden birini tercih etmek zorundaydı.

DENEY TÜPÜNÜN YERİNİ ALDI

Bu yılın Nobel Kimya Ödülü sahipleri, her iki fiziğin en iyi özelliklerinin bir arada kullanılmasını sağlayarak kimya dünyasında büyük bir ilerlemeye imza attı. Karplus, Levitt ve Warshel'in çalışmaları sayesinde günümüz kimyacıları için bilgisayarlar, test tüpleri kadar önem kazandı. Bilgisayar programları ile yapılan simülasyonlar, geleneksel deneylerin sonuçlarını öngörebilecek kadar gerçekçi hale geldi. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, bugün Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibini açıklayacak.

MARTIN KARPLUS
1953'te California Teknoloji Enstitüsü'nde doktorasını tamamlayan Karplus 1979'dan bu yana Harvard'da görev yapıyor.

MICHAEL LEVIT
1971'de Cambridge'de doktorasını tamamlayan Levitt ABD'deki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser Araştırmaları Bölümü'nde çalışıyor.

ARIEH WARSHEL
Warshel, 1969'da Weizmann Bilim Enstitüsü'nden mezuniyetinden bu yana Güney California Üniversitesi'nde kıdemli profesör olarak çalışıyor.

DİSİPLİNLERİ BİRLEŞTİRDİLER
Klasik fizik kimyasal reaksiyonları canlandırmakta yetersiz kaldığı için kimyacılar kuantum fiziğinden yararlanıyor. Üç bilim insanının geliştirdiği modeller, klasik fizikle kuantum fiziğini bir araya getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobel Kimya, gelişmiş bilgisayar yazılımlarına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN