'Cesur'ca direniş

830 gram doğan, önce "Öldü" denilen sonra yaşadığı ortaya çıkan bebeğe "Cesur" ismi verildi. Cesur bebek, 150 km uzaktaki anneden alınan sütle hayata tutunuyor

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Konya'nın Kulu ilçesinde öğretmenlik yapan 2 çocuk annesi Hürriyet Ağırkaya'nın 23 haftalık hamile iken sancıları başladı. Sancıları şiddetlenen anne ambulansla Kulu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Anne Ağırkaya ameliyata alınırken, telaş içinde bekleyen baba Ali Ağırkaya'ya bir hemşire "Eşiniz düşük yaptı. Annenin sağlığı iyi, ancak bebeği kaybettik" dediğini söyledi. Bunun üzerine şoka giren Ali Ağırkaya, durumu ailesine bildirip, defin işlemini düşünürken, 5 dakika sonra 'Bebeğiniz yaşıyor. Ancak siz yine de ümitlenmeyin' denildi.

AYRI HAS TANELERE ...
830 gram ağırlığında dünyaya gelen erkek bebek, hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmadığı için Konya'ya sevk edildi. Ancak en yakın kuvözlü ambulans 50 dakika uzaklıktaki Cihanbeyli ilçesinde bulunması nedeniyle minik bebek uzun süre nakil ambulansını bekledi. Yaklaşık 1.5 saatte hastaneye ulaşan nakil ambulansına konulan anne ve bebeği Konya'ya sevk edildi. Anne Hürriyet Ağırkaya, Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, minik bebek ise özel bir hastaneye kaldırıldı ve kuvöze konuldu.

GÜNDE 8 DEFA SÜT VERİLİYOR
Doğumun ardından 600 grama düşen bebeğe, 150 kilometre uzaklıktaki hastanede tedavi gören annesinden alınan anne sütü veriliyor. Çift bebeklerine 'Fatih Cesur' ismini verdi. Baba Ali Ağırkaya, özel hastanenin Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi sorumlusu Uzman Doktor Fatih Şanlı'nın kendilerine "Oğlunuz yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen hayata çok iyi direniyor. Gerçekten cesur bir çocuk" dediğini ve bunun üzerine bebeklerine doktorlarının ismi olan Fatih ve yaşadığı zorluklarla baş edebildiği için de Cesur ismini birlikte verdiklerini söyledi. Tedavisi devam eden Cesur bebeğin doktoru Fatih Şanlı, "Genel durumu kötü olan bebeğimiz hızla müdahale edilerek solunum cihazına bağlandı. Bebeğe 150 kilometre uzaklıkta yaşayan anneden alındıktan sonra dondurulan anne sütü günde 8 defa veriliyor. İlk hedefimiz bebeği solunum cihazından çıkartıp hızla kilo almasını sağlamak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cesur'ca direniş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN