Gönlünün 'Sultan'ı

Giriş Tarihi: 12.10.2013

Dünyanın en uzun adamı Mardinli Sultan Kösen, 27 Ekim'de dünyaevine girmeye hazırlanıyor. Suriyeli nişanlısıyla 76 santimlik boy farkının önemli olmadığını ifade eden Kösen, "Boyu boyuma olmasa da huyu huyuma uygun" dedi

Guinness Rekorlar kitabına 2.51 metre boyu ile giren 30 yaşındaki Sultan Kösen, 5 yıldır evlenmek çaba harcıyordu. Uzun boylu olduğu için gelin adayında en önemli kriteri uzun boy olarak belirleyen Kösen, bu nedenle hep hüsrana uğradı. Sonunda uzun boy takıntısından kurtulan Kösen gönlünün sultanını Suriye'de buldu. Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Türkiye'ye geçen Suriyeli bir aile, Kızıltepe'de akrabalarının yanına yerleşti. Yılar önce Türkiye'den göç etmiş olan bu ailenin Merve (29) isimli kızından haberdar olan Cemile Kösen, araya giren yakınlarıyla gidip kızı gördü. Merve'yi beğenen anne Kösen, oğluna konuyu açtı. Aileler ve çocuklar onay verince Sultan ve Merve buluşturuldu. İkili Kürtçe ve Arapça sohbetin ardından ailelerine 'olur' dedi. Bunun üzerine önce söz kesildi. Kısa bir süre sonra da aile içinde bir törenle gençlere nişan yüzükleri takıldı.

'BİRBİRİMİZ İÇİN YARATILMIŞIZ'

5 yıldır evleneceği kızı dünyanın dört bir yanında aradığını ancak bulamadığını söyleyen Sultan Kösen, "Merve'yi görür görmez 'işte aradığım kız bu' dedim. Boyu 1.75 metre olduğu için belki boyu boyuma olmadı. Ama huyu huyuma suyu suyuma bir eş buldum. İlk görüşmemizde, 'Allah bizi sanki birbirimiz için yaratmış' diye düşünüyordum. Ona söyledim, meğer o da aynı duyguları hissetmiş. Kısa sürede kaynaştık. Birbirimizi çok ama çok seviyoruz. Merve ile evlenip çoluk çocuğa karışmak ve mutluluğumu paylaşmak istiyorum. Çeyizlik, takı, bir miktar başlık parası vereceğiz ama ailemin de maddi durumu elverişli değil. Babaocağım olan Derik ilçesi Dede köyündeki evimizde ayırdığım bir odam var. Onu dayayıp döşemek için çabalıyoruz. Orada da her şey paraya dayanıyor" dedi.

TAZE NİŞANLIYA ÇİN'DEN HEDİYE
Çin' in Şanghay şehrinden ayağının tozu ile gelen Sultan Kösen, nişanlısı Merve'ye bir yelpaze, bir çift yemek çubuğu, bir adet bez üzerine işlenmiş Çin tablosu ile "Seni Seviyorum" yazılı bir ayıcığı hediye olarak getirdiğini söyledi. Sadece bunlara gücünün yettiğini belirten Kösen, "Yokluğun gözü kör olsun. Çok güzel şeyler gördüm ama param yoktu diye alamadım" dedi. Nişanlısının cep telefonuyla çektiği fotoğrafını elinden düşürmeyen Kösen, düğün için gün saydığını da söyledi. Baba Abdulkadir Kösen ise, 27 Ekim 2013 günü Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılacak düğüne 5 bin kişi beklediklerini, ABD, Çin, Japonya, Almanya, İsveç, İsviçre, Danimarka, Avustralya, Fransa, Irak, Suriye, İngiltere ile bazı Arap ülkelerinden de davetlileri olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönlünün 'Sultan'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN