Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurt avcısı keçi görenleri şaşırtıyor

Kastamonu'da kurt avcısı keçi, görenleri şaşırtıyor. Uzun süre çoban köpekleriyle birlikte aynı ortamda kalan keçi, zamanla köpeklere uyum sağlayarak onlar gibi ava çıkmaya başladı.

Giriş Tarihi: 12.10.2013 15:49
Kastamonu'nun Ağlı ilçesi Selmanlı köyünde 7 yıl önce kurbanlık için alınan keçi, görenleri hayrete düşürüyor. Keçiyi 7 yıl önce kurbanlık olarak aldıklarını belirten aynı zamanda Veteriner Hekim Sedat Bal, büyükbaş hayvan ile birlikte küçükbaş hayvanda kestiklerini belirterek, 'Küçükbaş hayvan olarak bu keçimizi aldık. Büyükbaşımızda mevcuttu. Kurban Bayramı geldikten sonra 2'inci günü kurbanlarımızı kesmeye başladık. Bir büyükbaş hayvanımızı kestik ardından iki küçükbaş hayvanımızı da kestik. Ondan sonra yorgunluk nedeniyle bu keçimizi kesemedik ve elimizde kaldı' dedi.

"KAYBOLDUKTAN SONRA KÖPEKLERLE ARKADAŞ OLDU"

Kurban Bayramının sona ermesiyle sahipleri tarafından bir daha keçiyi kesmediklerini ifade eden Bal, 'Keçi, daha sonra meraya çıkan hayvanlarımızla birlikte gezmeye başladık. Bu hayvanlarla birlikte keçi, kendisi hayvanlarla birlikte gidip geliyordu. Fakat bu keçi, meraya çıkan hayvanlarla birlikte bir köye gitti. Ardından diğer hayvanlar eve geldi fakat keçi, köyün yerini tespit edemediği içi yolunu kaybetti. Ardından keçiyi arayıp bulduk' diye konuştu.

Bu yüzden keçinin bir daha hayvanlarla birlikte meraya çıkmadığını açıklayan Bal, evinin önünde ve köyün çevresinde doğal ortamda yaşamaya başladığını ifade ederek, 'Doğal ortamda karnını doyurmaya başladı. Ancak merada hayvanlarla iletişime geçemeyen bu keçimiz, bu doğal ortamda çoban köpekleriyle dolaşmaya başladı' şeklinde konuştu.

"ZAMANLA KÖPEKLERLE BİRLİKTE GEZMEYE BAŞLADI"

Keçinin 7 yıl önce daha fazla genç olduğunu vurgulayan Bal, zamanla çoban köpekleriyle olan arkadaşlığının ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu: 'Köylerimiz dağla sınır olduğu için domuz, kurt, tilki, ayı gibi yabani hayvanları bulunuyor. Köpekler, bu yabani hayvanların kokusunu aldığı zaman geceleyin keçide çoban köpekleriyle birlikte ava gidiyor' ifadelerini kullandı.

Keçinin hayvanlarla olan iletişinin çok iyi olduğuna dikkat çeken Bal, şunları kaydetti: 'Keçimiz, kaybolma duygusunun verdiği stresle kaybolduktan sonra bir daha meraya çıkmadı. Bundan sonra keçimiz, köyün çevresinde veya evinin önünde dolaşmaya başladı. Bu sefer keçi, çoban köpekleriyle olan arkadaşlığını arttırmaya başladı. İlk yıl keçi ile köpekler, birbirleriyle olan iletişimlerini tamamladı. İlerleyen yıllarda keçi, köpeklerle olan iletişimini arttırarak köpeklerle birlikte ava gitmeye başladı. Bizde, bu keçinin yabani hayvanların kokusunu almasıyla birlikte ava gittiğine bizzat şahit olduk. Keçi, köpeklerle artık sık sık ava gidip gelmeye başladı. Buda bizim büyük ilgimizi çekti'

Keçinin köpeklerle birlikte ava gitmesini veya dolaşmasını gören köylülerin şaşkınlıkla karşıladıklarını açıklayan Veteriner Hekim Sedat Bal, şöyle devam etti: 'Keçinin sabit bir yeri yok. Doğal bir ortamda evinin önünde köpeklerle birlikte yaşıyor. Keçiyi 7 yıldır hiç dama bağlamadık. Köyün çevresinde ve evin önünde kafasına göre dolanıyor'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurt avcısı keçi görenleri şaşırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN