Cenova'ya Beyoğlu damgası

Giriş Tarihi: 13.10.2013

Yüzyıllar önce İstanbul'a ticaret için gelen Cenevizlerin yerleştiği Beyoğlu ile İtalya'daki kökleri Cenova belediyeleri kardeş oldu. Geçmişi 10'ncu yüzyıla dek dayanan ilişkiler "kardeşlik" mesajıyla mühürlendi

Beyoğlu, ticaret amacıyla geldikleri İstanbul'da başta Galata Kulesi olmak üzere birçok eser bırakan Cenevizler'in torunları Cenova ile kardeş şehir oldu. İki belediye arasında dün "kardeş şehir" anlaşması imzalandı. İtalya'daki Cenova Belediye Binası olarak kullanılan tarihi Tursi Sarayı'nda gerçekleşen imza törenine, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, belediye meclis üyeleri, Cenova Belediye Başkanı Marco Doria, Belediye Başkan Yardımcısı Carla Sibilla, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini ile davetliler katıldı.

CENEVİZ HATIRASI GALATA KULESİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, törende yaptığı konuşmada, Cenova ile İstanbul arasındaki ilişkilerin yüzyıllar öncesine dayandığını belirtti. Demircan, "Cenova'yı bize Galata Kulesi gibi anıtsal bir hatıra bırakan dostlarımızın şehri olarak tanıyoruz. Bugün bizleri bir araya getiren şey, bu ruh akrabalığı ve gönül birliğidir. Kalbimizde çoktan onaylanmış bir kardeşlik mesajını mühürlüyoruz" diye konuştu. Büyükelçi Hakkı Akil ise Cenovalılar'ın ataları Cenevizler'in 10'uncu yüzyıldan itibaren İstanbul ve Karadeniz kıyılarına gelerek ticaret yaptıklarını ve bölgenin gelişmesine katkıda bulunduklarını belirtti.

"BEYOĞLU'NDA CENEVİZLERLE KARŞILAŞTIM"
Cenova Belediye Başkanı Marco Doria, bu yılın başında ailesiyle İstanbul'u ziyaret ettiğini ve Beyoğlu'nda kaldığını, bu sırada çok olumlu gözlemler yaptığını söyledi. Doria, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının izlerini taşıyan Beyoğlu'nda Cenevizler'le de karşılaşıldığını ifade etti. Doria, Demircan'a ünlü İtalyan müzisyen, keman virtüözü Nicolla Paganini'nin CD'lerini hediye etti. Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan da Doria'ya, Cenevizler tarafından ismi verilen, aynı zamanda Beyoğlu Belediyesi'nin simgesi olan Galata Kulesi'nin heykelini sundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenova'ya Beyoğlu damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN